Na drzewie rozwieszone były „sakiewki” przypominające skórę
Kobieta mieszkająca w okolicy parku narodowego Glasshouse Mountains (Australia) bardzo często zwiedzała położony niedaleko jej domu busz. Jak informuje portal Yahoo News, tygodniowo przebiegała około 50 km szlakami wytyczonymi w parku. Uważała się za miłośniczkę przyrody i wydawało się, że sporo wie o lokalnej faunie i florze. Okazało się, że natura ją zaskoczyła. Niedawno na swojej trasie biegowej zauważyła dziwne zjawisko.
Na jednym z krzaków pojawiły się tajemnicze „strąki” w kolorze ludzkiej skóry. Wrzecionowate „sakiewki” wisiały na „konstrukcji”, która przypominała szczotkę do butelek. Australijka twierdziła, że nigdy czegoś takiego nie widziała. Podeszła bliżej, dotknęła ich. Miały zaskakującą konsystencję i bała się zajrzeć do środka. Teraz na pewno nie żałuje swojej decyzji. Zrobiła zdjęcie „naroślom” i wróciła do domu.
Zainteresowana znaleziskiem, postanowiła szukać rozwiązania zagadki tajemniczych „strąków” w Internecie. Wrzuciła wykonaną przez siebie fotografię do sieci i zapytała internautów, czy widzą, co przedstawia kadr. Niedługo później przecierała oczy ze zdumienia.
Entomolodzy-amatorzy szybko wyjaśnili jej, czego dotknęła w czasie wizyty w lesie. Okazało się, że biegaczka trafiła na „woreczki” z jajami złożone przez pająka z gatunku ordgarius magnificus.
Wspaniały pająk. Wiele lat temu miałem przywilej widzieć, jak jeden robi worek na jajka na moim podwórku.
Największy pająk w okolicy
– pisali internauci.
To naprawdę worek pająka?! Przyłożyłam swoją dłoń do worka z jajami pająka?!
– napisała zrozpaczona Australijka.
Potrzebuję terapii. Intensywnej terapii
— dodała, a potem zażartowała, że teraz będzie musiała "odciąć sobie rękę".
Wyjątkowy australijski pająk składa jaja w zawieszonych na drzewach „strąkach”
Zapytany przez dziennikarzy portalu Yahoo News Australia kierownik kolekcji bezkręgowców lądowych Museums Victoria Research Institute wyjaśnił, że te pająki nie są niebezpieczne dla ludzi. Te bezkręgowce są powszechni spotykane w rejonie australijskiego stanu Queensland i Nowej Południowej Walii. Zwykle żyje w koronach drzew. Jaja składa w wybudowanym przez siebie „gnieździe”. W każdym z wiszących na gałęzi „strąków” znajduje się kilkaset jaj.
Autor: Katarzyna Krzyżak-Litwińska