fot. Shutterstock
Nasze imiona skrywają wiele tajemnic! Do dziś nie znamy pochodzenia części z nich, a dawniej nadawanie niektórych było nawet zabronione! Tak było w przypadku imienia Maria.
W Polsce prawie 600 tysięcy osób nosi to imię!
Ta informacja pochodzi z danych, które Główny Urząd Statystyczny opublikował kilka tygodni temu. W naszym kraju Maria jest trzecim najpopularniejszym imieniem – nazywa się tak dokładnie 594 197 osób (stan na 31 stycznia 2023 roku). Co ciekawe, w ubiegłym roku imię to otrzymały 3 732 dziewczynki. Maria zajęła też jedenaste miejsce w rankingu najpopularniejszych imion dla dzieci w 2022 roku.
Dawniej tego imienia nie można było nadawać. Dlaczego?
Wiąże się to oczywiście z historią naszego kraju i wiarą katolicką. Przez długi czas Maria była imieniem zarezerwowanym wyłącznie dla matki Jezusa Chrystusa. Rodzice, chcąc podobnie nazwać swoje dziecko, musieli wybierać inne imiona, takie jak: Marianna czy Maryna. Zakaz nadawania imienia Maria zatarł się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Dopiero wtedy wzrosła popularność tego imienia, ponieważ Polacy zaczęli określać matkę Chrystusa jako Maryję.
Skąd pochodzi imię Maria?
To także pozostaje tajemnicą! Jedna z hipotez mówi, że imię Maria pochodzi od hebrajskiego słowa mariam, które oznaczało "napawania radością" lub "powód do radości". Niektórzy badacze twierdzą jednak, że to imię wywodzi się z egipskiego słowa meri-jam, które oznacza "ukochaną przez Boga". Warto wiedzieć, że pierwotną, hebrajską formą imienia Maria jest Miriam – obecnie w naszym kraju nosi je ok. 2 tys. kobiet.
W 2022 roku najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym dzieciom była Zofia. W przypadku chłopczyków rodzice najczęściej decydowali się na imię Antoni.