Dziś nazywa się tak ponad 600 tys. osób w naszym kraju!
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie tajemnice mogą skrywać nasze imiona. Czy wiedzieliście, że w przeszłości nadawanie dzieciom imienia Maria było zakazane? Dziś w naszym kraju, według danych Głównego Urzędu Statystycznego ze stycznia 2022 roku, jest ponad 600 tys. osób, które noszą to imię. Dlaczego dawniej nazywanie tak dzieci było zabronione? Sprawdźmy, jak wyglądał zarys historyczny.
Maria – pochodzenie imienia
Pochodzenie imienia Maria do dziś pozostaje nierozwikłaną zagadką. Jedna z hipotez mówi, że to imię pochodzi od hebrajskiego słowa mariam, które oznaczało "napawanie radością" lub "powód do radości". Część badaczy twierdzi natomiast, że imię Maria powstało z egipskiego słowa meri-jam, które oznacza "ukochaną przez Boga". Co ciekawe pierwotną, hebrajską formą tego imienia jest Miriam, która dziś bywa nadawana także w Polsce (według danych GUS w naszym kraju nosi je ok. 2 tys. kobiet).
Maria – to imię było kiedyś zakazane w Polsce!
Jak podaje portal e-dziecko.pl, w przeszłości nadawanie imienia Maria było zabronione w naszym kraju. Wszystko dlatego, że przez długi czas rezerwowano je wyłącznie dla matki Jezusa Chrystusa. Jeśli rodzice bardzo chcieli wyróżnić dziewczynki tym imieniem, nadawali im podobnie brzmiące imiona, takie jak Marianna czy Maryna. Zakaz nadawania tego imienia zatarł się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Dopiero wtedy dzieciom coraz częściej zaczęto nadawać to imię, a Polacy zaczęli określać matkę Chrystusa jako Maryję.
Zaskoczyła Was ta ciekawostka?