hity na MAXXa
hity na MAXXa

Najmniejszy fast food na świecie! To McDonald's dla... pszczół! [WIDEO]

McHive - czyli najmniejszy McDonald’s na świecie – powstał z okazji Światowego Dzień Pszczoły, by zwrócić uwagę na problem drastycznie spadającej populacji tych pożytecznych owadów.

McHive - najmniejszy McDonald's na świecie, który chroni pszczoły

Ostatnio w Szwecji powstał najmniejszy fast food świata. Tamtejszy oddział McDonald’s we współpracy z agencją reklamową NORD DDB postanowił wybudować najmniejszą restaurację dla… pszczół! 

Z zewnątrz budyneczek w najmniejszych detalach imituje restaurację sieci popularnych fast foodów – w środku jednak jest tradycyjnym ulem z miejscami na stojaki dla owadów. Co ciekawe, pomoc pożytecznym organizmom, które produkują miód, to nie tylko ta jedna akcja - na dachach wielu McDonald’sów znajdziemy ule, przygotowane na przyjęcie pszczół.

Mamy wielu naprawdę oddanych franczyzobiorców, którzy przyczyniają się do naszej pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju. To dobrze, że możemy wykorzystać nasz potencjał, aby upowszechnić tak wspaniały pomysł, jak instalowanie uli na dachach – przyznaje Christoffer Rönnblad, dyrektor marketingu szwedzkiego oddziału McDonald’s.

Pszczoły zagrożone są wyginięciem

Problem malejącej populacji pszczół jest alarmujący, a organizacje ekologiczne zwracają uwagę na to, że zagrożeń – które mogą skutkować wyginięciem tych pożytecznych owadów – jest coraz więcej. W naszym kraju żyje ok. 470 gatunków pszczół – w tym ta najbardziej popularna - pszczoła miodna.

Największym zagrożeniem dla owadów zapylających jest utrata siedlisk, które są miejscem bazy pokarmowej i lęgowej. Zmiany w użytkowaniu terenów, na których do tej pory funkcjonowały te zwierzęta bezpośrednio wpływają na to, że ich kolejne "domy" znikają z ekosystemów – zwiększająca się powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre z czynników, które mają wpływ na spadek populacji. Dodatkowym problemem jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu, czytamy w raporcie. Jak się okazuje, wyniki badań są zastraszające - przez ostatnie 25 lat w części Europy populacja pszczół spadła nawet o 75 procent!

Oceń ten artykuł 0 0