Niebieskie światło ekranów
Naukowcy od dawna badają wpływ niebieskiego światła ekranów na nasze zdrowie, a w szczególności na nasze oczy. Fakt, że jest ono dla nas szkodliwe, ponieważ niszczy siatkówkę ok,a nie jest już więc specjalnie zaskakujący. Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo mają jednak nowe, jeszcze bardziej alarmujące dane. Z najnowszych badań wynika, że długie wpatrywanie się w ekran może grozić nawet całkowitą utratą wzroku.
Komórki jak obumrą, to na dobre
W wynikach badań, które opublikowali naukowcy z Toledo można przeczytać o tym, że wpatrywanie się w niebieskie światło powoduje wyzwalanie się trujących molekułów we wrażliwych na światło komórkach oka. Co więcej mogą być one później przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej, czy nieuleczalnej choroby prowadzącej nawet do ślepoty!
Badacze z Toledo dodają też, że dzięki ich badaniom być może będzie możliwe stworzenie np. nowych kropli do oczu, spowalniających zwyrodnienie plamki żółtej. Jak mówi Kasun Ratnayake, doktor Uniwersytetu w Toledo w wywiadzie dla The Guardian, Komórki fotoreceptorowe w oku nie regenerują się. Jeżeli obumrą, to obumierają na dobre.
Jak chronić wzrok
Naukowcy mają też dla nas kilka rad, w jaki sposób możemy chronić nasze oczy przed zgubnym wpływem niebieskiego światła. Przede wszystkim nie powinniśmy wpatrywać się długo w tablety i smartfony w ciemności. Jeśli dużo pracujemy przy ekranie, warto też zainwestować w okulary posiadające powłokę filtrującą część światła niebiesko – fioletowego. W ciągu dnia dobrze sprawdzają się także okulary z filtrem UV.