hity na MAXXa
hity na MAXXa

Niedźwiedzie polarne za kilkadziesiąt lat wyginą. Tragiczne skutki zmian klimatu

To nie pierwszy raz, kiedy badacze zwracają szczególną uwagę na tragiczne skutki ocieplenia klimatu. Tym razem przeanalizowano wpływ zmian na funkcjonowanie niedźwiedzi polarnych.

Niedźwiedzie polarne zagrożone

Naukowcy biją na alarm. Jeżeli przez najbliższe lata nic nie ulegnie zmianie, już wkrótce wyginą kolejne gatunki zwierząt. Wśród nich są niedźwiedzie, które - według prognoz - mogą zniknąć z planety w ciągu kilkudziesięciu lat.

Ich życie jest zagrożone, a naukowcy obserwują sukcesywne zmniejszanie się populacji tych zwierząt - jeżeli proces emisji gazów cieplarnianych nie zostanie w najbliższych latach drastycznie ograniczony, niedźwiedź polarny wyginie. Nasze dzieci mogą dożyć chwili, w której na świecie nie będzie już tych drapieżników.

Jeśli emisje gazów cieplarnianych nadal będą wysokie, prawdopodobnie wszystkie populacje niedźwiedzi polarnych z wyjątkiem kilku znikną do roku 2100 - informuje PAP.

Nie od dziś wiadomo, że lód morski, który formuje się i topnieje w Arktyce w zależności od pory roku, zmniejsza się w zastraszającym tempie. Na przestrzeni ostatnich lat jego powierzchnia skurczyła się o kilkanaście procent. Obserwacje prowadzone są od lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu zasięg lodu kurczył się o 13% na dekadę. Skutkiem tego procesu jest fakt, że zwierzęta, w tym niedźwiedzie polarne, rozpaczliwie poszukują pożywienia. Drapieżniki podejmują wyczerpujące wędrówki na ląd, gdzie znalezienie pożywienia jest o wiele trudniejsze. 

Niedźwiedzie polarne mogą już wkrótce wyginąć

Niedźwiedzie polarne są wymieniane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek narażony na wyginięcie. Główną przyczyną kurczącej się populacji są zmiany klimatu.

Obecnie w warunkach naturalnych żyje około 26 000 niedźwiedzi polarnych: w Kanadzie, na Syberii, na Alasce i w Norwegii w Svalbard na  Biegunie Północnym. Naukowcy twierdzą, że w ciągu nadchodzącego wieku większość z nich wyginie.

Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, już w 2040 roku niedźwiedzie polarne zaczną tracić zdolności reprodukcyjne. Z czasem całkowicie znikną.

Zdaniem specjalistów, jedynie niedźwiedzie polarne żyjące na północnych krańcach Kanady, na arktycznym archipelagu Wysp Królowej Elżbiety, mają szanse dożyć następnego stulecia.
Zwierzęta te do przetrwania potrzebują lodowców i żyjących na nich fok, które są podstawą wyżywienia tych drapieżników. Wraz z ociepleniem klimatu znikną lodowce - a co za tym idzie szanse na przetrwanie niedźwiedzi polarnych.

Głodujące niedźwiedzie... tragiczne skutki efektu cieplarnianego
Fotograf Paul Nicklen publikuje w sieci filmiki i zdjęcia ze swoich podróży. Ostatnio zamieścił na swoim profilu wstrząsające nagranie z Ziemi Baffina...

Oceń ten artykuł 0 0