fot. Shutterstock
W ostatni weekend marca czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. W tym roku zegarki przestawiamy w niedzielę 27 marca, z godz. 2:00 na godz. 3:00. Choć ze zmianą czasu mamy do czynienia dwa razy w roku, to nie każdy ją dobrze znosi. Co więc zrobić, abyśmy nie odczuli bardzo skutków przestawienia zegarków o godzinę do przodu? Sprawdź kilka naszych porad!
Idź spać godzinę wcześniej
Nie ulega wątpliwości, że dobry sen jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Gdy nie wyśpimy się, jesteśmy często rozkojarzeni i skupienie się przychodzi nam z trudnością. Dlatego jeśli wiesz, że źle znosisz zmianę czasu, przygotuj się do niej przez odpowiednią ilość snu. W noc przestawienia zegarków pójdź spać o godzinę wcześniej. Dzięki temu będziesz spać tyle samo czasu, jak zwykle.
Odłóż telefon przed spaniem
Przed spaniem dobrze jest odłożyć urządzenia elektroniczne wpływające na nasz wzrok. Chodzi zwłaszcza o ekrany telefonów, komputerów i telewizorów, które emitują niebieskie światło. To z kolei działa na nasz organizm, bowiem wytwarza on mniej melatoniny odpowiedzialnej za sen. Prościej mówiąc: przez mniejsze wytwarzanie tego hormonu nasz mózg dalej sądzi, że jest dzień i że nie musimy spać.
Zrelaksuj się przed spaniem
Stres, rozdrażnienie i złe samopoczucie - to wrogowie naszego dobrego snu. Przed spaniem lepiej się ich pozbyć, dlatego warto zadbać o chwilę relaksu przed położeniem się do łóżka. Tutaj każdy ma własny sposób na odprężenie się. Być może humor poprawi Ci gorąca kąpiel? A może zajrzysz do książki, która od dawna leży w kącie? Pomysłów na odstresowanie się jest mnóstwo. Znajdź swój najlepszy!
Dobry posiłek też ma znaczenie
Wpływ na dobry sen ma także odpowiednia dieta. Negatywne skutki zmiany czasu możemy złagodzić dzięki dobrze dobranym posiłkom przed spaniem. Zwłaszcza tym, które są bogate w tryptofan – związek wspomagający wytwarzanie wspomnianej wcześniej melatoniny. Jego źródłem jest np. gorzka czekolada. Zjedzenie jednej lub dwóch kostek przed snem pomoże wyregulować nasz zegar biologiczny. Uważaj jednak, aby nie przesadzić ze słodkościami!
Codziennie przestawiaj zegarek o kilka minut
Istnieje jeszcze jedna, choć bardzo ryzykowna metoda na radzenie sobie z przestawieniem czasu. Chodzi o to, aby na kilka dni przed jego zmianą zacząć przestawiać godzinę w zegarkach, np. o 5 lub 10 minut do przodu. Dzięki temu nasz organizm lepiej przystosuje się do zmiany czasu. Jakie jest ryzyko? Jeśli zapomnimy o przestawieniu godziny w naszym zegarku, możemy spóźnić się na ważne spotkanie lub do pracy. Warto o tym pamiętać.
Autor: Hubert Wiączkowski