Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka?
W Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, każdy z dziadków ma swoje święto. Dzień Babci obchodzimy wcześniej niż Dzień Dziadka, a dokładniej: 21 i 22 stycznia. W przedszkolach organizuje się specjalne występy, a starsi wnukowie wręczają prezenty i organizują rodzinne spotkania. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd te święta? Od kiedy je celebrujemy? Co ciekawe, ta tradycja ma zaledwie kilkadziesiąt lat...
Dzień Babci świętujemy od 1964, a Dzień Dziadka od 1981 roku, fot. shutterstock.com
Wszystko zaczęło się w Poznaniu
Początek tych świąt sięga połowy lat 60. XX wieku i miasta Poznań. To tam w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie" po raz pierwszy pojawił się pomysł uczczenia babć. Idea zyskała popularność i została podjęty przez "Express Poznański". W ten sposób święto rozprzestrzeniło się na cały kraj.
Historia powstania Dnia Babci jest związana z wizytą w Poznaniu znanej artystki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która obchodziła swoje 85. urodziny. Grała wtedy rolę babci w sztuce "Drzewa umierają stojąc". Z tej okazji zamówiono tort z napisem "Dla babci" i wręczono go aktorce, wmawiając, że w Poznaniu właśnie tego dnia obchodzi się Dzień Babci. Pomysł ten podchwycił warszawski "Express Wieczorny" i tak Dzień Babci zaczął być obchodzony w całej Polsce.
Co do Dnia Dziadka, obchodzimy go w Polsce dopiero od 1981 roku. Po kilkunastu latach od wprowadzenia Dnia Babci, pomyślano, że dziadek także powinien mieć swój dzień do świętowania. Tak oto 22 stycznia został wpisany do kalendarza jako nowe święto.