Wielki rekin zaatakował łódź
Obsługujący drona wędkarz z Florydy uchwycił niesamowity moment ataku rekina na łódź swojego przyjaciela. Wideo opublikował na instagramowym profilu tydzień temu. W ciągu kilku dni materiał stał się wiralem. Polubiło go prawie 300 tysięcy osób!
Josh Jorgensen jest wędkarzem i youtuberem. Od lat produkuje filmy dla popularnego kanału BlacktipH Fishing. Przy okazji kręcenia wideo na potrzeby swojej pracy zarejestrował z lotu ptaka, jak żarłacz byk wielokrotnie i brutalnie atakuje łódź. Motorówka należała do jego przyjaciela-Carla Torressona. Mężczyzna pływał u wybrzeży Palm Beach (Floryda, Stany Zjednoczone).
Latałem dronem nad plażą. W pewnym momencie zauważyłem dwie ogromne kobie (gatunek ryby, znanej też jako „czarny łosoś”- przyp.red.) pływające z żarłaczem bykiem
– relacjonował Jorgensen w swoim filmie.
Kobia to jedna z najsmaczniejszych ryb w oceanie. Zadzwoniłem więc do mojego kumpla Carla, a on pobiegł, żeby je złowić
– dodawał.
Na wideo widać, jak dwie spore ryby pływały w krystalicznych wodach. Towarzyszył im spory okaz żarłacza byczego. Rekin nie atakował tych ryb. Prawdopodobnie był syty i nie musiał polować. Następnie operator podleciał dronem w stronę łodzi. Pokazał, jak jego znajomi zarzucili wędki i zaczęli łowić morski przysmak. Nagle na ich sprzęt rzucił się żarłacz.
Żarłacz kilkukrotnie potrząsał łodzią
W pewnym momencie można zobaczyć, jak rekin uderzył w rufę łodzi, wbił się w silniki zaburtowe i miotał się w wodzie! Agresywny drapieżnik pięciokrotnie próbował wywrócić łódź. Po tych próbach na chwilę odpłynął. Był jednak zdeterminowany i wrócił. W sumie wędkarze przeżyli aż osiem ataków tego morskiego giganta. Przy każdym uderzeniu żarłacza łódź mocno się trzęsła. Towarzyszył też temu ogromny huk.
Łódź trzęsła się jak worek popcornu. Dosłownie podczas trzęsienia ziemi. Pomyślałem: „Co się dzieje?”. Wróciłem tam i zauważyłem, że robi to rekin
– wyjawiał autor nagrania.
Żarłacz byk, czyli carcharhinus leucas, to jeden z najniebezpieczniejszych drapieżników świata. Potrafi żyć zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie. Najczęściej zamieszkuje wody Ameryki Łacińskiej. Dorasta do trzech metrów długości.
Autor: Katarzyna Krzyżak-Litwińska