hity na MAXXa
hity na MAXXa

Osiąga nawet 2 metry długości. Co zrobić, gdy spotkamy węża Eskulapa?

Wąż Eskulapa jest jednym z czterech gatunków węży występujących w Polsce. Jako jedyny dusi ofiary przed zjedzeniem i może osiągnąć imponujące rozmiary. Podpowiadamy, co robić w przypadku spotkania tego gada na spacerze.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Jak wygląda wąż Eskulapa?

Wąż Eskulapa to jeden z czterech gatunków węży występujących w Polsce. Dziś można go spotkać w Bieszczadach, gdzie z zimowej hibernacji budzi się w kwietniu i jest aktywny do przełomu września i października. Jest jednocześnie największym wężem żyjącym w Polsce i całej Europie Środkowej – jego długość może przekraczać dwa metry. Najdłuższy zarejestrowany osobnik miał 225 cm, a największy złowiony w Bieszczadach – 161 cm.

Dorosły wąż Eskulapa jest oliwkowo-brązowy na grzbiecie i jaśniejszy, słomkowy, na brzuchu. Żywi się myszami, jaszczurkami i pisklętami, dopuszczając do diety również jaja. Owija się wokół ofiar, dusi przez kilka minut i połyka.

Czy wąż Eskulapa jest jadowity?

Jedynym jadowitym wężem w Polsce jest żmija zygzakowata. Wąż Eskulapa nie ma możliwości wstrzyknięcia jadu, choć oczywiście w chwili zagrożenia wciąż może dotkliwie ukąsić, powodując ból. Jak więc zachować się, gdy spotkamy to imponujące zwierzę podczas spaceru w Bieszczadach? Zasada jest prosta – nie podchodź i oddal się spokojnie. Nie staraj się fotografować gada z bliska, nie dotykaj go i nie szturchaj patykiem. Ciesz się faktem, że udało ci się zaobserwować na żywo rzadkiego węża.

Pamiętaj! Wąż Eskulapa w międzynarodowej klasyfikacji jest uznawany jako gatunek najmniejszej troski, w Polsce jednak widnieje jako krytycznie zagrożony wyginięciem i objęto go całkowitą ochroną. Oznacza to, że skrzywdzenie go wiąże się z karą aresztu lub grzywny!

Żmije zygzakowate zaczynają się pojawiać. Co robić, jeśli dojdzie do ukąszenia?
Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a to oznacza, że coraz bardziej aktywne zaczynają być różne zwierzęta. W wielu miejscach Polski widziano już węże, w tym żmiję zygzakowatą. To jedyny jadowity gatunek gada w naszym kraju, warto wiedzieć więc, jak...

Oceń ten artykuł 0 0