hity na MAXXa
hity na MAXXa

Parowanie szyb w samochodach: Jak walczyć z tym zjawiskiem?

Jesień to czas, w którym coraz częściej możemy doświadczyć pogodowej przeplatanki: Po dniu pełnym słońca, kolejny może być już zimny i deszczowy. W takich warunkach kierowcy coraz częściej doświadczają parowania szyb w swoich pojazdach. Jak szybko można uporać się z takim problemem? Okazuje się, że to całkiem proste!

Po pierwsze: przyczyna

Aby odpowiednio podejść do problemu, należy najpierw dociec jego przyczyny. Najczęściej zaparowane szyby w pojeździe to wynik m.in. niesprawnego układu wentylacji, wody naniesionej z zewnątrz, błędnej obsługi nawiewów i wiele innych. W pierwszym przypadku najlepiej poprosić specjalistę o sprawdzenie wspomnianego układu. W pozostałych dwóch natomiast sami możemy przejąć stery – warto zainwestować np. w gumowe dywaniki, dzięki którym szybko pozbędziemy się wody z kapiącego parasola lub mokrych butów. Przechodząc do nawiewu, warto sprawdzić, jak jest ustawiony i – w razie konieczności – przełączyć obieg z wewnętrznego na zewnętrzny.

Domowe sposoby

Poza wspomnianymi już radami na zaparowane szyby, kierowcy mogą także uciec się do kilku innych sposobów. W specjalistycznych sklepach łatwo można zdobyć preparaty zapobiegające nadmiernemu parowaniu poprzez wytworzenie specjalnej powłoki hydrofobowej. Podobny efekt można również wywołać domowymi preparatami. Dobrze sprawdza się np. pianka do golenia i mydło w płynie. Niektórzy samochodowi eksperci polecają też stworzenie swoistej sakiewki wykonanej z bawełnianej chusteczki i wypełnionej solą, a następie pocieranie nią szyb. Popularnym rozwiązaniem problemu jest też wykonywanie podobnego ruchu połową… ziemniaka lub czosnku! Jak widać, pomysłów na walkę z parowaniem szyb jest wiele – a jaka jest Wasza najlepsza metoda?

fot.Pixabay

Oceń ten artykuł 0 3