hity na MAXXa
hity na MAXXa

Podczas remontu w centrum Krakowa znaleziono "pochówek szkieletowy". To odkrycie archeologiczne zaskoczyło badaczy

O tym się mówi! W Krakowie badacze pracujący na terenie jednego z zabytkowych dworków dokonali zdumiewającego odkrycia. "Jednym ze znalezisk jest pochówek szkieletowy" - brzmi komunikat.

Prace archeologiczne w Kossakówce

Kossakówka, czyli dawny dom malarza Juliusza Kossaka w Krakowie, obecnie przechodzi remont. Podczas prac obecny na miejscu zespół archeologów dokonał dość zaskakującego odkrycia.

W trakcie prac wykonywanych podczas remontu Kossakówki archeolodzy natrafili na dużą serię zabytków archeologicznych, między innymi na obiekty związane z codziennym życiem mieszkańców – ceramikę, monety, zdobione guziki, czy fajki. Jednym ze znalezisk jest również pochówek szkieletowy

– brzmi komunikat wystosowany przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, który sprawuje opiekę nad Kossakówką.

Wstępne prace wykazały, że najprawdopodobniej jest to szkielet kobiety w wieku 25-35 lat, która żyła na przełomie XVI/XVII wieku.

„Nie spodziewaliśmy się odkryć na taką skalę”

Jak przyznaje kierownik badań archeologicznych w Kossakówce: Szymon Pawlikowski, grupa badawcza nie spodziewała się takiego wyniku ich działań:

W trakcie prac remontowych natrafiliśmy na dużą serię obiektów archeologicznych. Ponieważ obiekt jest nowożytny, nie spodziewaliśmy się odkryć na taką skalę.

Badacze odkryli grób podczas pracy przy fundamentach: na głębokości ok. 3,5 metra:

Obiekt ten jest nietypowy, ponieważ w tym rejonie nie było potwierdzonego cmentarzyska (…)

– dodał Pawlikowski.

Przedmioty znalezione w Kossakówce

Wśród znalezionych przedmiotów znalazły się m.in. fragmenty fajek, zdobione guziki, a także część charakterystycznego dla południa gwizdka.

(…) Najciekawszym z tych przedmiotów jest gwizdek w kształcie ptaszka – zachowany jedynie fragmentarycznie. Był taki sam, jaki można nawet dzisiaj kupić na pamiątkę w Krakowie. Gwizdek ten jest datowany mniej więcej na XVI/XVII wiek, więc możemy spokojnie powiedzieć, że już wtedy ta tradycja istniała (…)

– relacjonował archeolog Patryk Sewulok.

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka od kilku lat należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W planie jest stworzenie w tym miejscu muzeum rodziny Kossaków.

Pod Olsztynem znaleziono miecz z Bitwy pod Grunwaldem! Nieprawdopodobne odkrycie!
Sensacyjne odkrycie pod Olsztynem! Znaleziono miecz, który najprawdopodobniej używany był podczas największej średniowiecznej bitwy! Leżał w ziemi około 600 lat!

Oceń ten artykuł 0 0