hity na MAXXa
hity na MAXXa

Potrawa narodowa została zakazana. Decyzję krytykują przedstawiciele władz i opinia publiczna

Zielona rada miejska wydała rozporządzenie, z którego zapisów wynika, że zakazuje się podawania na przyjęciach popularnej, ekskluzywnej potrawy narodowej Francji, jaką jest foie gras. Jeden z polityków oskarża partię Europa-Ekologia-Zieloni (EEV) o "chęć wynaturzenia francuskiej kultury kulinarnej" - informuje PAP. Decyzja spotkała się z ostrą krytyką przedstawicieli innych ugrupowań politycznych oraz organizacji gastronomów i amatorów.

Zakaz podawania foie gras na przyjęciach

Polska Agencja Prasowa tłumaczy, że foie gras jest dla Francuzów częścią dziedzictwa narodowego i podlega ochronie, co potwierdzają zapisy Kodeksu Rolnego. Zielona rada miejska Lyonu zadecydowała jednak, że, śladem Kalifornii, kantonów szwajcarskich czy Izraela i Polski, gdzie forsowne tuczenie drobiu stało się nielegalne 1 stycznia 1991 roku, wprowadzi zakaz podawania potrawy na przyjęciach domowych z nadzieją, że śladem merostwa pójdą również restauracje. Jak wskazuje dziennikarz BFM TV, foie gras to przysmak obywateli Francji, jadany głównie w święta, na Boże Narodzenie, w Nowy Rok i na Wielkanoc. Rozporządzenie wywołało niemałe poruszenie wśród opinii publicznej, a do dyskusji włączyły się również: Senat, kandydatka na prezydenta Valerie Pecresse, która stwierdza, że: „Foie gras to Francja”, polityk Eric Zemmour, a także kandydat ekologów oraz Zielonych Yannik Jadot, który na antenie „France Info” przyznał: „Ja jadam”. Komisja gospodarcza izby wyższej francuskiego parlamentu wyraziła poparcie dla hodowców i solidarność z producentami. Eric Zemmour włącza się w polemikę i tym samym oskarża partię Europa-Ekologia-Zieloni (EEV) o chęć „wynaturzenia francuskiej kultury kulinarnej”.

Milionowe zyski 

Jak podaje PAP, eksport tej potrawy przynosi 40 milionów euro zysku oraz 1,8 mld euro obrotów.  W branży bezpośrednio lub pośrednio pracuje ponad 100 tys. osób, a głównymi regionami, w których produkuje się foie gras są: Nouvelle-Aquitaine, Midi-Pyrénées, Pays de la Loire, Poitou, Bretagne. Kwestia ta budzi kontrowersje ze względu na gavage, a więc karmienie kaczek lub gęsi „na siłę”, co jak udowadniają badania naukowe, jest dla zwierząt szkodliwe. 

Wraca ptasia grypa? Wykryto nowe ogniska choroby. Gdzie?
W województwach: śląskim, lubuskim i łódzkim pojawiły się trzy nowe ogniska ptasiej grypy. W 2021 roku odnotowano ich już łącznie 348. Choroba jest groźna dla człowieka? Wyjaśniamy.

Źródło: PAP

Oceń ten artykuł 0 0