hity na MAXXa
hity na MAXXa

Chcieli nadać córce nietypowe imię. Sprawę musiał rozstrzygnąć sąd

Nadawanie imion na przestrzeni lat uległo zmianie. Dzisiaj dominują dwie postawy – sięganie po te tradycyjne, popularne, a z drugiej strony stoją rodzice poszukujący prawdziwie oryginalnego i niepowtarzalnego imienia dla swojej pociechy. Niektórzy uciekają się do takich pomysłów, w kwestii których interweniować musi sąd. Tak skończyła się sprawa we Francji w 2015 roku, kiedy zakazano nadania dziewczynce imienia "Nutella".

Chcieli nazwać córkę "Nutella"

Para z północnej Francji w 2014 roku doczekała się dziecka. Do urzędu stanu cywilnego złożono potrzebne dokumenty, jednak analizujący je urzędnik odkrył coś nietypowego. W rubryce widniało niecodzienne imię "Nutella". W tym państwie co prawda nie ma ograniczeń co do nadawania imion, jeśli jednak urzędnik stwierdzi, że jest ono nieodpowiednie, może powiadomić prokuraturę w celu zbadania sprawy. Tak było w tym przypadku, a werdykt miał wydać sąd rodzinny. Finał sprawy był jednak zupełnie niespodziewany.

Sąd wydał zakaz i... sam zmienił imię dziecka

Francuski sąd orzekł, że "Nutella" to nie imię dziecka, a nazwa marki popularnego kremu do smarowania. W związku z tym nie zgodził się na tak pomysł rodziców tłumacząc, że mogłoby to doprowadzić do kpin i wyśmiewania przez rówieśników w przyszłości. Z uwagi na to, że para nie stawiła się na rozprawie, sąd sam postanowił zmienić imię dziecka. Dziewczynka otrzymała imię "Ella". Co ciekawe, nie jest to jedyny przypadek we Francji. Od 1993 roku odnotowano kilka ciekawych incydentów:

  • Pewne małżeństwo chciało nadać córce imię Fraise (po francusku dosłownie "truskawka"). Sędzia stwierdził, że w przyszłości może być to przyczyna wyśmiewania dziecka. Imię zmieniono na Fraisine, popularne w XIX wieku.
  • Cedric Renault miał córkę o imieniu Zoe. Wówczas popularna marka samochodów chciała nazwać w ten sposób kolejny model swojego pojazdu. Ojciec walczył z producentem na drodze prawnej, aby imię i nazwisko jego córki nie kojarzyły się dosłownie z autem.
  • W 1999 roku małżeństwo walczyło z lokalnymi władzami, które nie chciały zgodzić się na nadanie córce imienia Megane. Zdaniem rządzących, zbytnio kojarzyło się ono z samochodem. Para wygrała i mogła nazwać dziecko w ten sposób.

Te imiona są zakazane w Polsce
Motywy kierujące w momencie nadawania dziecku imienia są różne. Niektórzy sięgają do imion tradycyjnych, inni do popularnych. Jeszcze inni chcą nadać niepowtarzalne, takie, które uczyni dziecko wyjątkowym. Nie zawsze pomysł zostanie zaakceptowany...

Oceń ten artykuł 2 0

Ogólna ocena Chcieli nadać córce nietypowe imię. Sprawę musiał rozstrzygnąć sąd to: 100% / 100%, uzyskana z: 2 głosów.