hity na MAXXa
hity na MAXXa

Pracodawcy wyślą podwładnych bez szczepień i testów na płatny urlop?

Chodzi o projekt ustawy dot. weryfikacji szczepień wśród pracowników, który, jak informuje rmf24.pl, trafi w przyszłym tygodniu do Sejmu. Dokument zawiera zapisy na temat możliwości sprawdzenia przez pracodawcę tego, czy jego dany podwładny posiada certyfikat szczepień lub aktualny, negatywny wynik testu w kierunku COVID-19. Ustawa nie wspomina jednak o żadnych sankcjach. Szczegóły wyjaśniamy poniżej.

Projekt ustawy nie zawiera zapisów dot. sankcji

Jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM, którzy informacji zasięgnęli od posłów Prawa i Sprawiedliwości, w przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić projekt ustawy dot. weryfikacji szczepień wśród pracowników. Zakłada on, że pracodawca będzie miał wgląd do danych na temat tego, czy jego podwładni przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19 lub czy ich aktualny test na koronawirusa SARS-CoV-2 ma negatywny wynik. Tym samym pracownik będzie miał wybór: okazać certyfikat szczepień lub test. Projekt ustawy nie zawiera jednak zapisów dotyczących sankcji.

W praktyce przepis będzie prawie martwy, bo pracodawca w ostateczności będzie mógł jedynie wysłać podwładnego bez szczepienia i testu na płatny urlop. Tak będzie w przypadku, jeśli w zakładzie czy firmie nie będzie dla niego innej możliwości wykonywania pracy bez kontaktu z innymi ludźmi – wskazują Roch Kowalski i Joanna Potocka z rmf24.pl.

Obowiązek szczepień dla pracowników ochorny zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych?

Dokument ma odnieść się także do kwestii obowiązkowych szczepień wśród grupy zawodowej, jaką są pracownicy ochrony zdrowia. I w tym przypadku ponownie, jak podaje RMF24, nakaz nie będzie powszechny, a końcową decyzję podejmie dyrektor danej placówki. To on będzie decydował, czy wymaga certyfikatów. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał również podobne działania w kontekście pracy nauczycieli, jak i służb mundurowych. W "Porannej rozmowie w RMF FM" z redaktorem Robertem Mazurkiem Przemysław Czarnek wyjaśniał, że o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli będzie dyskutował z szefem resortu zdrowia.

Ja będę dyskutował z panem ministrem Niedzielskim, dlatego, że nas nie stać na to, żeby ewentualnie 19 albo nawet 15 proc. nauczycieli, jeśli nie zechcą się zaszczepić, nie pracowało w szkole. To jest niemożliwe. […] ja tylko mówię, że nas nie stać na to, żebyśmy mieli 15 proc. braków kadrowych od 1 marca. To jest zupełnie jasne i dlatego musimy wypracować odpowiedni konsensus – tłumaczył.

Nauka zdalna potrwa dłużej niż do 9 stycznia? Jest komentarz ministra edukacji i nauki
Resort zdrowia podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji sanitarnych przed, w trakcie i po okresie świątecznym. W związku z nowymi obostrzeniami uczniowie wracają przed monitory komputerów. Jak długo potrwa nauczanie zdalne i czy możliwe jest, że...

Wysoka liczba zakażeń utrzyma się przez dłuższy czas?! Kraska: to może nie być jednorazowy pik
"Myślę, że jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii, tylko jak wielu ekspertów podkreślało ten szczyt może być niestety nie jednorazowym pikiem, tylko może utrzymywać się kilkanaście dni" - wyjaśnia wiceminister zdrowia. Dodaje, że...

Źródło: Roch Kowalski, Joanna Potocka/RM24

Oceń ten artykuł 0 0