Świętowanie dopiero dwa tygodnie później?
Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia, według kalendarza juliańskiego i zgodnie z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Jest to czas po Nowym Roku, a świętowanie ma charakter niezwykle radosny. U katolików obrzędy Narodzenia Pańskiego mają miejsce z 24 na 25 grudnia, natomiast u prawosławnych dzieje się to z 6 na 7 stycznia. Wówczas Rosjanie udają się do cerkwi na uroczyste nabożeństwo.
Soczelnik… i prosfora, jaką odgrywają rolę?
Nowy Rok w Rosji jest huczniej obchodzony, aniżeli Boże Narodzenie. Wynika to z faktu, że religia prawosławna nie przywiązuje zbyt dużej wagi do narodzenia Jezusa. Dlatego też, to właśnie Nowy Rok celebruje się tam nad wyraz biesiadnie i w gronie rodziny. Wówczas zasiada się do uroczystej wieczerzy, czyli kolacji wigilijnej (nazywanej Сочeльник – Soczelnik). Wręczane są prezenty, które – według tradycji – przynosi Дед Мороз – Dziad Mróz. W wigilijny wieczór Rosjanie raczą się dwunastoma potrawami, co również jest praktykowane w Polsce. Jedzą kasze, potrawy z grzybami, ryby oraz wypieki. Staropolskim daniem podawanym w Rosji jest faramuszka – czyli zupa piwna. Na stole nie może zabraknąć też kutii i poświęconego chleba (zwanego просфора, czyli prosfora).
Mężczyźni mają pierwszeństwo…
Bardzo popularne są też tradycyjne zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu, które są organizowane w Moskwie na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim. Co ważne, w Nowy Rok, to mężczyźni powinni jako pierwsi odwiedzać sąsiadów i składać im życzenia, bowiem zgodnie ze zwyczajem… wizyta kobiet może przynieść domownikom niepowodzenia. W Rosji okres świąteczny trwa do nocy z 13 na 14 stycznia.
Czyta też: