hity na MAXXa
hity na MAXXa

Nowy Rok. Czy 1 stycznia musisz iść do kościoła?

Nowy Rok to czas refleksji, postanowień i świętowania. Jednak dla katolików może pojawić się pytanie: czy 1 stycznia należy iść do kościoła? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od specyficznych przepisów liturgicznych.

Nowy Rok. Czy 1 stycznia musisz iść do kościoła?
Nowy Rok. Czy 1 stycznia musisz iść do kościoła?

1 stycznia – święto nakazane

W Kościele Katolickim 1 stycznia obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to jedno z tzw. świąt nakazanych, w które wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Oznacza to, że podobnie jak w niedzielę, katolicy powinni udać się na Eucharystię.

Co mówi Kodeks Prawa Kanonicznego?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1246-1248), w święta nakazane katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Obowiązek ten można spełnić, uczestnicząc w mszy w wigilię Nowego Roku (31 grudnia) lub w sam dzień 1 stycznia.

Dni wolne od pracy w 2025 roku – sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop
Rok 2025 zapowiada się wyjątkowo korzystnie dla wszystkich, którzy planują dłuşszy wypoczynek. Dzięki dobrze rozplanowanym urlopom, moşna zyskać aş kilka długich weekendów. Sprawdź, kiedy wypadają dni wolne od pracy i jak najlepiej...

Zwolnienia od obowiązku

Nie wszyscy jednak muszą obowiązkowo uczestniczyć w mszy. Przepisy Kościoła przewidują zwolnienia dla osób starszych, chorych czy mających poważne trudności w dotarciu do kościoła. W takich przypadkach zachęca się do modlitwy w domu lub duchowego uczestnictwa we mszy przez transmisję.

Czy trzeba iść do kościoła?

Podsumowując: według przepisów Kościoła Katolickiego, uczestnictwo we mszy świętej 1 stycznia jest obowiązkowe. Jednak, jeśli ktoś ma uzasadnioną przeszkodę, nie jest to grzechem.

Koniec tacy w kościołach? Zobacz, co ją zastępuje!
W erze cyfryzacji zmieniają się nawet tradycyjne formy składania datków w kościele. W Polsce rośnie liczba parafii wprowadzających ofiaromaty, umoşliwiające wiernym przekazywanie ofiar w formie bezgotówkowej.

Oceń ten artykuł 0 1