Rok szkolny 2018/2019: Najnowsze zmiany w szkołach

Jakie są najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone w rozpoczynającym się roku szkolnym? W szkołach pojawi się pierwszy rocznik ósmoklasistów, e-legitymacje oraz aplikacja mLegitymacja na telefonach.

Plastikowe legitymacje

Od września polskie szkoły będą miały możliwość wydawania uczniom legitymacji  w formie elektronicznej, które będą z plastiku i rozmiarem przypominają karty kredytowe. Ważność takiego dokumentu będzie potwierdzana na tej samej zasadzie co legitymacji studenckich, czyli za pomocą naklejek holograficznych. Na przedniej części karty zawarte będą takie informacje jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz nazwa i adres szkoły. Rewers karty zawierać będzie informacje na temat uprawnień właściciela dokumentu do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego. Karty szkolne będą koloru różowego przechodzącego w łososiowy. Decyzja w sprawie legitymacji, które będą używane w szkołach należy do organów prowadzących daną placówkę szkolną. 

Aplikacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce by uczniowie mogli mieć aplikację potwierdzającą posiadanie legitymacji szkolnej. Mobilna legitymacja szkolna nie powstała by zastępować fizyczny dokument, tylko by potwierdzić jego posiadanie, gdy uczeń nie miałby go przy sobie. Mobilne dokumenty będą dostępne na razie tylko na androida z minimalną wersją oprogramowania 6.0.

Koniec gimnazjów

Od 1 września 2019 roku szkoły gimnazjalne nie będą już funkcjonować w polskim systemie edukacyjnym, już po raz drugi nie przeprowadzono rekrutacji do gimnazjów. W kwietniu tego roku odbędzie się po raz pierwszy test ósmoklasisty, od 15-17 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim, czas przeznaczony na test to 120 minut. W kolejnych dniach przewidziany jest egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut, a 17 kwietnia uczniowie przystąpią do testu z języka obcego nowożytnego i mają na niego 90 minut.

Rozszerzenie

W tej formie egzamin będzie przeprowadzany tylko przez następne trzy lata do 2021. Kolejnego roku do zdania już będą cztery egzaminy - uczniowie napiszą również test z jednego dodatkowego przedmiotu, do wyboru maja biologię, chemię, fizykę, geografię lub historię.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: