Czy wilk walczy z rysiem?
Na facebookowej stronie Polskie Parki Narodowe, na której regularnie pojawiają się materiały z fotopułapek czy przyrodnicze ciekawostki, opublikowano niezwykle interesujący wpis. Do informacji na temat funkcjonowania na jednym terenie rysia i wilka, dodano zdjęcia, które zaskoczyły wiele osób. Post był odpowiedzią na pytania internautów, którzy chcieli dowiedzieć się, jak koegzystują przedstawiciele tych dwóch tajemniczych gatunków. Okazuje się, że drapieżniki zazwyczaj nie wchodzą sobie w drogę. Zdarzają się jednak wyjątki...
Starcie drapieżników w obiektywie
Autorzy publikacji zaznaczyli na wstępie, że trudno jest wyczerpująco odpowiedzieć na tak zadane pytanie. W publikacji zawarto wiele ciekawych informacji na temat tego, czym różnią się wilki i rysie, co je łączy i dlaczego czasem nie są wobec siebie obojętne.
O ile występowanie przedstawicieli dużych drapieżników (do których należą oba z wymienionych) na tym samym terenie może (przynajmniej potencjalnie) prowadzić do konfliktów podczas spotkań poszczególnych osobników, to z reguły ta koegzystencja przebiega bezkonfliktowo. Na zjawisko pokojowego współwystępowania rysia i wilka (np. na terenie Puszczy Białowieskiej) naukowcy zwracali uwagę już w latach 90. (Kossak, Buszko). Najnowsze, prowadzone w Polsce badania nad tymi ssakami wskazują, że dzielenie przez wilki i rysie tych samych areałów nie musi prowadzić do zachować antagonistycznych – okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. (...)
Koegzystują one pokojowo, co ma zapewne związek z wykorzystaniem przez nie przestrzeni w różnym czasie, a także z nieco odmienną strategią polowań obu tych drapieżników (wilk jest długodystansowcem; ściga swą zdobycz, licząc na jej wyczerpanie, często zaganiając ją w miejsce dogodne do ataku, np. wąwóz, czy podnóże wzniesienia. Zabija wycieńczone ucieczką zwierzę zwykle przegryzając pachwinę (np. jelenia) i doprowadzając do wykrwawienia się zdobyczy. Ryś zbliża się do swej ofiary powoli, starając się pozostać niezauważony, wykorzystując do zamaskowania swej obecności nierówności terenu; wykrotu, krzewów, leżących pni, skałek itp. Dopada ją w kilku skokach, wskakuje na jej na grzbiet i chwyta zębami za gardło, co prowadzi do uduszenia/wykrwawienia ofiary). (...)
Ryś (Lynx lynx) ogólnie rzecz biorąc, jest gatunkiem rzadko atakowanym przez inne drapieżniki. Z naturalnych czynników wpływających na jego liczebność najistotniejszym jest brak pokarmu, choroby i pasożyty (wewnętrzne i zewnętrzne). Od sytuacji typowych są jednak z założenia wyjątki, a przyroda nie zamyka wszystkich swych mechanizmów w niezłomne i nigdy niezmienne reguły.
Na zdjęciach zamieszczonych na Facebooku możemy zobaczyć niecodzienne starcie wilka i rysia. Dodatkowo w poście pojawiły się również fotografie, na których uchwycono znakowanie terenu przez silniejsze osobniki i reakcje słabszych.