Rzeżucha – zdrowy dodatek do dań
Kojarzy się głównie z okresem wielkanocnym. Zdobi w tym czasie świąteczne stoły milionów Polaków oraz dania wielkanocne. Czy jednak słusznie hoduje się tę roślinę tylko raz w roku? Okazuje się, że rzeżucha ma sporo cennych witamin i mikroelementów, które warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Dodatkowo można dodawać ją do posiłków najmłodszych, ponieważ jej ostry smak poprawia dzieciom apetyt. Co ciekawe, zaleca się również spożywanie rzeżuchy kobietom w ciąży, ze względu na obecność żelaza i magnezu. Zatem jest to roślina niemal dla wszystkich, w każdym wieku i z różnymi dolegliwościami.
Jej prozdrowotne działanie doceniali już nasi przodkowie. Nic dziwnego, zawiera sporo witaminy C i mikroelementów, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Niegdyś rzeżucha była nawet używana podczas leczenia owrzodzeń skóry i pasożytów jelit. Dezynfekowała także jamę ustną oraz przewód pokarmowy.
Właściwości rzeżuchy
Łatwa w hodowli rzeżucha powinna gościć na naszych stołach przez cały rok! Jest doskonała dla każdego i jest wskazana dla osób z różnymi dolegliwościami. Na przykład poprzez jej działanie moczopędne, zalecana jest przy leczeniu chorób nerek. Jednak nie należy przesadzać z jej ilością, ponieważ może spowodować stan zapalny pęcherza! Zdecydowanie wystarczy zaledwie kilka łyżeczek rzeżuchy w ciągu doby.
Co ważne, roślina ta zawiera sporą dawkę witaminy C, a ten fakt docenią z pewnością palacze, u których zauważa się wyraźny deficyt tego przeciwutleniacza. Rzeżucha jest również bogata w witaminy A, B, PP i K. Zawiera także dużo wapnia, dlatego osoby chorujące na osteoporozę na pewno docenią ten składnik w roślinie. Zaleca się również jej spożywanie osobom z niedoczynnością tarczycy, ponieważ jest źródłem łatwo przyswajalnego jodu. Diabetycy także powinni wprowadzić rzeżuchę do swojego jadłospisu, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowo zawarty w niej chrom wspomoże prawidłową pracę trzustki. Regularne jedzenie rośliny pełnej w taki skład witamin i mikroelementów jest wskazane również dla osób z zapaleniem oskrzeli, z dolegliwościami reumatycznymi, przy chorobie wieńcowej, anemii i zaburzeniach krążenia.
Zobacz także: