hity na MAXXa
hity na MAXXa

Salmonella w kolejnej partii jaj z Biedronki! Jest ostrzeżenie GIS

Salmonella w kolejnej partii jajek z Biedronki. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że chodzi o kolejną próbkę jaj "zdrovo Rodzinkovo. Obecność pałeczek Salmonella enteritidis na powierzchni skorupek. Sprawdźcie koniecznie, czy nie macie ich w lodówce!

Salmonella w kolejnej partii jajek z Biedronki

Chodzi o jaja "zdrovo Rodzinkovo" 30 szt., klasa wagowa M, klasa jakości A, oznakowane kodem na skorupce: 3PL30051328 K2; kraj pochodzenia - Polska. Numer partii to data wraz z kodem znajdującym się obok oznacza numer partii produkcyjnej - 31-03 PWK93K2 A.
Producentem jaj są Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o., Żylice 35A, 63-900 Rawicz, a dystrybutorem Jeronimo Martins Polska SA, ul. Dolna 3, 00-773 Warszawa. Firma poinformowała, że kwestionowana partia produktu trafiła do centrum dystrybucyjnego w Lubartowie, a następnie do około 20 sklepów tej sieci.

Fot. GIS

GIS zaleca ostrożność

GIS podkreśla, że z uwagi na zagrożenie dla zdrowia nie należy spożywać wyżej wymienionych jaj. Przypomina też, że bakterie obecne na skorupkach mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.
Jaja mogą być jednym ze źródeł pałeczek. Dlatego w celu uniknięcia zachorowań wywołanych przez te bakterie należy pamiętać o kilku zasadach. Podczas zakupu jaj należy upewnić się, że skorupki jaj są czyste i nieuszkodzone. Jaja należy przechowywać w lodówce, w oryginalnym opakowaniu, zgodnie z terminem przydatności do spożycia umieszczonym na opakowaniu.

Salmonella w kolejnej partii jaj z Biedronki! Jest ostrzeżenie GIS

Fot. GIS

Objawy zatrucia Salmonellą

Objawy zatrucia występują najczęściej od 6 do 72 godzin po spożyciu skażonego posiłku. Pierwszymi oznakami salmonellozy są biegunka, mdłości, wymioty, tępy ból brzucha. Zaburzeniom tym zwykle towarzyszy gorączka (do 39°C), ból głowy, dreszcze, ogólne rozbicie. Silne zatrucie może prowadzić nawet do zgonu, ale współcześnie jest to rzadkość. Salmonellozę trzeba leczyć w szpitalu, pod kontrolą lekarza. Po przebyciu choroby pałeczki mogą być wydalane z kałem przez kilka tygodni lub miesięcy i mogą zakażać otoczenie.

Opracowanie: PAP/ RMF 24

Oceń ten artykuł 0 0