Sen recepturą na młodość? Okazuje się, że tak

Choć często mówi się o tym, że niewyspanie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, to nie zdajemy sobie sprawy, że wpływa on też na tempo starzenia się naszego organizmu. Sprawdź, w jaki sposób możesz dłużej zachować młodość i zdrowe ciało.

Jakość snu a młodość

Ludzie od wieków starają się znaleźć środek na zachowanie wiecznej młodości. Choć jak na razie nikomu się to nie udało i nie znamy sposobu na powstrzymanie starzenia, to okazuje się, że kilka czynników ma wpływ na to, jak ten proces przebiegnie. Jednym z nich jest jakość snu.

Sen – co się w trakcie niego dzieje?

Niestety, w natłoku obowiązków, obecnie często próbujemy załatwić wiele spraw kosztem snu. Wiedzą o tym pracownicy czy studenci przygotowujący się do egzaminów. A to duży błąd. Nie tylko nasza koncentracja i poziom energii spada, ale szybciej się starzejemy.

 

fot. Shutterstock

 

Gdy śpimy, nasze ciało wciąż pozostaje aktywne i, używając prostych słów, wykorzystuje ten czas na uporządkowanie wielu rzeczy w organizmie. Odnawiają się komórki, produkowane są białka i hormony oraz przeciwciała. Zaburzenie snu zakłóca ten naturalny cykl, co ma wiele negatywnych konsekwencji. Prowadzi do szybszego starzenia się skóry na skutek braku odpowiednich składników. Występują też braki w koncentracji i wolniej potrafimy przetwarzać informacje. Z kolei braki w przeciwciałach obniżają naszą odporność i łatwiej łapiemy różne choroby.

Dobry sen – jak powinien wyglądać?

Skoro sen jest tak ważny, to jak powinien on wyglądać? Warto próbować w taki sposób zaplanować dzień, by zawsze znaleźć na niego 7-8 godzin. Jeśli to możliwe, można próbować wejść w rytm, aby kłaść się i wstawać o podobnych porach, co na dłuższą metę ułatwi nam zasypianie i wstawanie.

Aby zwiększyć jakoś snu, na 3 godziny przed snem nie powinno się spożywać alkoholu, a ostatnią kawę wypić 8 godzin przed położeniem się spać. Watro zrezygnować też z przeglądania telefon, gdyż niebieskie światło ekranu będzie rozbudzać nasz mózg.

Trzeba też pamiętać o odpowiedniej temperaturze w sypialni, nie powinna ona bowiem być zbyt wysoka.

Autor: Jan Olbratowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: