hity na MAXXa
hity na MAXXa

Skok spadochronowy w tandemie – atrakcja nie z tej ziemi!

Artykuł sponsorowany

Marzenia o skoku spadochronowym można spełnić dzisiaj naprawdę łatwo! Wystarczy zapisać się na skok w tandemie w jednym z ośrodków spadochroniarskich.

Do skoku spadochronowego wcale nie potrzeba obecnie specjalnych szkoleń, badań lekarskich i treningów. Dzięki skokom w tandemie niemalże każdy, kto chce przeżyć niesamowitą przygodę, może zrobić to bez złożonych przygotowań.

Na czym dokładnie polegają skoki spadochronowe w tandemie? Czy mają jakieś przeciwwskazania? W końcu, ile trzeba będzie zapłacić z taką rozrywkę?

Skok w tandemie – co to jest?

Skoki tandemowe stały się popularne w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Do Polski zawitały w latach dziewięćdziesiątych i od tego czasu zyskały sobie wielu fanów.

Skok w tandemie to specjalny skok zapoznawczy odbywający się w parze – skaczą wtedy pasażer, który nie musi posiadać żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, a także pilot tandemu, czyli instruktor spadochroniarstwa posiadający na swoim koncie wiele podobnych skoków.

Pasażer oraz pilot połączeni są uprzężą tandemową. Na plecach pilota znajduje się spadochron tandemowy wraz ze spadochronem zapasowym i automatem spadochronowym, co przekłada się na najwyższy poziom bezpieczeństwa tej rozrywki.

Poczuj emocje podczas swobodnego spadania!

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów skoku spadochronowego w tandemie jest tak zwane swobodne spadanie. Termin ten odnosi się do spadania spadochronem bez otwartej czaszy, co ma miejsce od razu po wyskoku z lecącego samolotu.

W zależności od wysokości skoku swobodne spadanie może trwać krócej albo dłużej. Przy wyskoku z 3000 metrów to około 30 sekund, z kolei przy 4000 metrów to już około 50-60 sekund. Ten niesamowity moment na pewno na długo zapadnie w pamięci każdego nowego skoczka spadochronowego!

Gdy tandem osiągnie wysokość około 1500 metrów nad ziemią, pilot otwiera spadochron. Od tego miejsca rozpoczyna się wolniejsze spadanie w kierunku lądowiska. Przez kilka minut można podziwiać piękne widoki dookoła z lotu ptaka. Przy skoku tandemowym lądowanie jest miękkie, dlatego pasażer nie musi obawiać się o urazy.

Całe to niezwykłe wydarzenie może być również nagrywane. Materiały może zbierać pilot tandemu trzymaną w swojej dłoni kamerą albo dodatkowy skoczek. Za taką usługę trzeba dopłacić, ale warto się na nią zdecydować, by otrzymać niezwykłą pamiątkę.

Kto może skakać ze spadochronem w tandemie?

Do wzięcia udziału w skoku spadochronowym nie potrzeba szczególnych przygotowań – nie ma potrzeby udawania się do lekarza w celu uzyskania zaświadczenia o stanie zdrowia, nie trzeba brać udziału w drogich i czasochłonnych szkoleniach, trenować, aby mieć dobrą kondycję. To powoduje, że są one dobrym wyborem niemalże dla każdego, kto poszukuje ekstremalnej rozrywki bez ryzyka.

Zasadniczo, skoki spadochronowe w tandemie nie mają wielu przeciwwskazań. Są dostępne dla większości zainteresowanych osób z małymi wyjątkami. Wśród głównych przeciwskazań znajdują się:

  • ciężar ciała wyższy niż 100-120 kilogramów – zależne od używanego podczas skoku sprzętu
  • schorzenia takie jak: epilepsja, wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa, niewydolność układów krążeniowego i oddechowego

Nie ma ograniczeń wiekowych – skakać mogą również osoby niepełnoletnie za zgodą rodzica albo opiekuna.

Gdzie skoczyć w tandemie i ile to kosztuje?

Skoki tandemowe, wbrew pozorom, wcale nie są bardzo drogie. Za skok z 3000 metrów zapłacimy około 550 złotych, natomiast za ten z wysokości 4000 metrów około 700 złotych. Do tej ceny można dodać także opłatę za rejestrację całego wydarzenia, co kosztuje od około 200 do 300 złotych zależnie od oferty.

Aktualnie ze skoków spadochronowych w tandemie można skorzystać w wielu miejscowościach na terenie całego kraju. Renomowany ośrodek szkolenia lotniczego Skydive.pl, który już od lat organizuje skoki tandemowe, działa na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem, ale również w innych miejscach w kraju.

Skok spadochronowy w tandemie – atrakcja nie z tej ziemi!