hity na MAXXa
hity na MAXXa

Spróbowałam raz i rzuciłam dla nich słodycze! Kilogramy lecą w dół

Czy myślałaś kiedyś, że zastąpienie słodyczy jednym owocem może zmienić twoje życie? Suszone śliwki okazują się być nie tylko smaczne, ale i niezwykle korzystne dla zdrowia. Odkryj, jak mogą wpłynąć na dietę i samopoczucie.

Zdrowa przekąska, która może zastąpić słodycze, fot. AKPA
Zdrowa przekąska, która może zastąpić słodycze, fot. AKPA

Suszone śliwki - nie tylko do ciasta!

Suszone śliwki kojarzą się głównie z dodatkiem do wypieków czy elementem tradycyjnych potraw. Jednak to, co kryją w sobie te małe owoce, może zaskoczyć niejednego miłośnika zdrowego stylu życia. Bogate w błonnik, magnez, witaminę B6 oraz potas, stanowią świetne wsparcie dla metabolizmu, układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Niski indeks glikemiczny (IG=29) sprawia, że świetnie komponują się nawet z dietą odchudzającą, pomimo swojej kaloryczności.

Właściwości suszonych śliwek

Zawartość błonnika w suszonych śliwkach nie tylko wspiera metabolizm, ale także daje długotrwałe uczucie sytości, co jest kluczowe przy odchudzaniu. Magnez i witamina B6 mają korzystny wpływ na układ nerwowy, a potas wspiera serce i naczynia krwionośne. Dodatkowo, śliwki te są bogate w antyoksydanty, które mogą chronić przed nowotworami i spowalniać procesy starzenia.

Potencjalne przeciwwskazania

Mimo wielu zalet, suszone śliwki nie są polecane dla wszystkich. Osoby z cukrzycą, nadwagą, czy problemami z trzustką i wątrobą powinny podejść do ich spożywania z ostrożnością. Zawartość cukrów w suszonych śliwkach może stanowić wyzwanie dla tych narządów. Ponadto, ich właściwości przeczyszczające mogą nie być wskazane dla osób z zespołem jelita drażliwego.

Kiedy jeść suszone śliwki?

Suszone śliwki można spożywać o każdej porze dnia. Wiele osób preferuje jednak ich spożywanie rano, aby pobudzić organizm i zapewnić energię na cały dzień. Ze względu na łagodne działanie przeczyszczające, mogą być one również pomocne wieczorem, wspierając procesy trawienne.

Przechowywanie i zakup

Aby suszone śliwki zachowały swoje wartości odżywcze jak najdłużej, najlepiej przechowywać je w suchym i zacienionym miejscu. Są one szeroko dostępne w wielu sklepach, w tym popularnych sieciach jak Lidl czy Biedronka, a także na lokalnych targach. Ceny wahają się od około 30 zł za kilogram zwykłych śliwek suszonych do około 47 zł za wersję bio.

Cukier trzcinowy. Czy faktycznie jest lepszy dla organizmu?
Cukier trzcinowy jest uważany za zdrowszy odpowiednik klasycznego białego, którego z kolei powinniśmy unikać. Czy faktycznie różnica jest duża? Wyjaśniamy!

 

Oceń ten artykuł 0 0