hity na MAXXa
hity na MAXXa

Superpełnia Księżyca. "Blue Moon" ukaże się w czwartek

W nocy z 30 na 31 sierpnia warto spojrzeć w niebo. To właśnie wtedy ukaże się "Niebieski Księżyc" dodatkowo w superpełni. Oznacza to, że satelita będzie się nam wydawał większy. Co warto wiedzieć o "Blue Moon"?

"Niebieski Księżyc"

W nocy z 30 na 31 sierpnia zobaczymy drugą pełnię Księżyca w tym miesiącu – to rzadki układ, który zdarza się co 33 miesiące, czyli 44 razy na 100 lat. Warto przypomnieć, że pierwsza pełnia, znana jako Księżyc Jesiotrów, ukazała się na niebie pierwszego dnia sierpnia. Teraz, ostatniego dnia, będziemy mieli do czynienia z "Niebieskim Księżycem". Czy to oznacza, że nasz naturalny satelita zmieni kolor na błękit? Oczywiście, że nie. Wręcz przeciwnie – kiedy spojrzymy w niebo, będzie nam się wydawać, że jest bardziej pomarańczowy, a to z uwagi na działania atmosfery.

Superpełnia – co to znaczy?

W nocy z 30 na 31 sierpnia "Niebieski Księżyc" zbiegnie się ze zjawiskiem superpełni. Taką nazwą określamy moment, w którym naturalny satelita znajduje się bardzo blisko naszej planety – w tym wypadku będzie lekko ponad 357 tysięcy kilometrów. Termin przeciwny to oczywiście minipełnia – wtedy Księżyc znajduje się około 405 tysięcy kilometrów od Ziemi. A dlaczego tak się dzieje? Orbita, po której porusza się wokół nas, nie jest okrągła, a eliptyczna. Przez to jego odległość się zmienia.

Jak obserwować "Niebieski Księżyc"

Sierpniową superpełnię można oczywiście oglądać gołym okiem. Warto rozpocząć obserwację już o 3:30, ponieważ wtedy efekt będzie naprawdę niesamowity. Na oglądanie najlepiej wybrać się z dala od zabudowań i źródeł sztucznego światła. Miejsce wschodu Księżyca można dość łatwo znaleźć. Sprawdźcie, w który miejscu zaszło Słońce, a następnie spójrzcie na przeciwną stronę nieba i tam szukajcie naszego naturalnego satelity.

Dokładna, pomocna i krytyczna do bólu. Rozpoczął się sezon zodiakalnej Panny
Sezon Lwa zakończył się, a Słońce weszło w znak Panny. Osoby urodzone między 23 sierpnia a 22 września (chociaż daty mogą ulec zmianie przez rok i miejsce narodzin) otrzymują właśnie ten znak. Jakie cechy posiadają? Można przypisać im np. dokładność...

Oceń ten artykuł 0 0