Roślina o mocy 30 oczyszczaczy powietrza?
Nie jest żadną tajemnicą, że trzymanie w domu roślin doniczkowych ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Choć kwiaty upiększają wnętrza mieszkań, to niestety nie wszystkie kwiaty są skuteczne w oczyszczaniu powietrza. Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma pewien francuski start-up. Naukowcy zamierzają wprowadzić na rynek "superroślinę", która miałaby oczyszczać powietrze 30 razy lepiej od innych oczyszczaczy. Eksperci pracujący nad projektem podkreślają, że chcą dzięki niej polepszyć jakość powietrza w naszych mieszkaniach.
Powietrze w twoim domu jest do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Wszystko z powodu lotnych związków organicznych. Nalezą do nich jedne z najbardziej rakotwórczych molekuł na planecie – czyli te, które emitują rozpuszczalniki, lakiery [...], środki czyszczące i produkty do higieny osobistej
– czytamy na stronie internetowej.
Co zmieniono w tej roślinie?
Naukowcy postanowili ulepszyć Epipremnum złociste (Epipremnum aureum). To popularny kwiat doniczkowy, który często możemy spotkać w polskich domach i mieszkaniach. NEO P1, bo tak eksperci nazwali zmodyfikowaną przez siebie roślinę, zmienili jej genom w ten sposób, że stała się idealnym oczyszczaczem powietrza. "Superroślina", proponowana przez francuskich naukowców, doskonale wychwytuje i pochłania wiele toksycznych związków organicznych: m.in. formaldehyd, benzen, toluen i ksylen. Co ciekawe, roślina praktycznie niczym nie różni się od zwykłego kwiatu doniczkowego, który może znajdować się w naszych czterech ścianach.
Cena rośliny zwala z nóg
Do tej pory naukowcy nie ujawnili, kiedy NEO P1 trafi do regularnej sprzedaży. Znana jest jednak cena produktu. Twórcy start-upu podają na stronie internetowej, że ceny "superrośliny" będą zaczynać się od 179 dolarów, a więc od około 821 złotych. Eksperci zachęcają również do wpisywania się na "listę oczekiwania", dzięki której będzie można otrzymać specjalne informacje o tym naturalnym oczyszczaczu powietrza.
Tak wygląda Epipremnum aureum – roślina, na podstawie której stworzono NEO P1, fot. Shutterstock