hity na MAXXa
hity na MAXXa

Tak nie nazwiesz córki. To imię jest "nie do zaakceptowania". Tak twierdzi Rada Języka Polskiego

Anna Skura, uczestniczka trzeciej edycji programu "Agent Gwiazdy", w 2018 roku została mamą. Urodziła córeczkę, której nadała oryginalne imię Melody. Okazuje się jednak, że Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawania go dziewczynkom.

Anna Skura jest mamą

W 2018 roku Anna Skura za pośrednictwem Instagrama podzieliła się z obserwującymi radosną nowiną – została mamą córeczki. Początkowo nie zdradzała, jakie imię dla niej wybrała, jednak po czasie ogłosiła, że mała będzie się nazywać Melody. To oryginalne imię spodobało się internautom, którzy komplementowali Annę za jej oryginalne podejście. Jednak czy faktycznie dziewczynka powinna takie imię nosić? W Polsce nie ma oficjalnej listy "zakazanych imion", istnieje jednak prawo, dzięki któremu urzędnik może odmówić wpisania wątpliwego imienia do dokumentów. W takich sytuacjach może on poprosić o opinię Radę Języka Polskiego. Co ciekawe, skomentowała ona pomysł nadania dziewczynie imienia Melody już w 2021 roku – to właśnie wtedy para rodziców z Suwałk chciała w ten sposób nazwać córkę.

"Nie do zaakceptowania"

Opinia Rady Języka Polskiego jest jasna. Zdaniem ekspertów dziewczynki w Polsce nie powinny otrzymywać imienia Melody. Dlaczego? To proste – jest to wprowadzenie w błąd. Z imienia nie wynika, że faktycznie nosi je dziewczynka. Po drugie to słowo istnieje już w języku angielskim. We wpisie z 2021 roku wszystko wytłumaczył członek Rady Języka Polskiego, prof. Mariusz Rutkowski:

Wnioskowane imię "Melody" z językowego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania jako imię żeńskie. Forma ta nie spełnia wymogu odróżniania płci, jako że w języku polskim imiona żeńskie najczęściej mają końcówkę „-a", z kolei występująca w niej końcówka „-y" jest raczej typowa dla imion męskich (typu "Anastazy", "Ambroży"). Przypisanie takiego imienia mogłoby narazić osobę je noszącą na nieporozumienia i kłopoty z identyfikacją płci. Dodatkowo warto wskazać, że imię w tej formie byłoby homonimiczne w stosunku do angielskiego wyrazu "melody" "melodia", co dodatkowo mogłoby stać się przyczyną niedogodności językowo-komunikacyjnych.

Jakie inne imiona w Polsce nie mogą być nadane dziecku? Sprawdź tutaj:

Te imiona są zakazane w Polsce
Motywy kierujące w momencie nadawania dziecku imienia są różne. Niektórzy sięgają do imion tradycyjnych, inni do popularnych. Jeszcze inni chcą nadać niepowtarzalne, takie, które uczyni dziecko wyjątkowym. Nie zawsze pomysł zostanie zaakceptowany...

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Tak nie nazwiesz córki. To imię jest "nie do zaakceptowania". Tak twierdzi Rada Języka Polskiego to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.