To, co pamiętasz z dzieciństwa to kłamstwo?! Naukowcy tłumaczą

Zastanawialiście się kiedyś nad Waszymi pierwszymi wspomnieniami? Rodzinne spotkania, zabawy, wyjazdy? Mieliście wtedy 2,3 lata? Okazuje się, że to, co pamiętacie może być kłamstwem. Kłamstwem Waszego mózgu.

Naukowcy ustalili, że około 40%  z grupy 6641 osób badanych wierzy we wspomnienia z pierwszych dwóch lat życia – niestety błędnie. Badania pokazują, że fikcyjne fakty dodajemy do naszego życiorysu po oglądaniu nagrań i zdjęć z dzieciństwa czy wysłuchaniu opowieści z tego okresu. Nasz mózg adaptuje to jako rzeczywiste przeżycia, które pamiętamy, a tak nie jest. Badanie i wyniki zostały opublikowane w Psychological Science.

Podczas badań pytano o pierwsze wspomnienia, które nie są udokumentowane nagraniami, zdjęciami czy opowieściami. 2487 badanych opowiadało o historiach, które przeżyli przez pierwsze dwa lata życia. A niemal tysiąc osób wspominały fakty z pierwszego roku na świecie.

Wymyślamy wspomnienia?

Naukowcy przyznają, że nasz mózg nie może pamiętać faktów z pierwszych lat życia, ponieważ te funkcje dopiero są wykształcane. Nasze wspomnienia opieramy na historiach opowiedzianych lub zdjęciach czy nagraniach, które po czasie nasz umysł przekształca w coś, co rzeczywiście przeżyliśmy i pamiętamy. Dodatkowo urozmaicamy opowieści w dodatkowe fakty.

Co ciekawe, najczęściej nie jesteśmy w stanie wyłapać we wspomnieniach granicy między tym, co przeżyliśmy, a tym, co nam opowiedzano. W sposób naturalny uzupełniamy nasze życie o kolejne fakty, które nam się przydarzyły.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: