To koniec TikToka? Ostatnia szansa na uratowanie aplikacji

W obliczu nadchodzącego zakazu działalności TikToka w Stanach Zjednoczonych, sytuacja platformy robi się coraz bardziej napięta. Z jednej strony Kongres i prezydent Joe Biden rozważają wydłużenie terminu na sprzedaż amerykańskiego oddziału aplikacji, z drugiej – pojawiają się spekulacje na temat potencjalnego przejęcia przez Elona Muska. Czy TikTok znajdzie wyjście z sytuacji, czy miliony użytkowników stracą dostęp do ulubionej platformy?

To koniec TikToka? For. Shutterstock/BongkarnGraphic

 

TikTok pod presją czasu

W kwietniu tego roku prezydent Biden podpisał rozporządzenie, które zagraża istnieniu TikToka w USA, jeśli jego chińscy właściciele, spółka ByteDance, nie znajdą amerykańskiego nabywcy w ciągu 9 miesięcy. Sąd Najwyższy USA ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie do 19 stycznia, pozostawiając TikTokowi niewiele czasu na znalezienie rozwiązania. Podczas piątkowej rozprawy większość sędziów wyraziła sceptycyzm wobec argumentów przedstawianych przez prawników TikToka, co może sugerować, że platforma stoi na krawędzi.

Potencjalne skutki zakazu

Zakaz działalności TikToka w Stanach Zjednoczonych miałby poważne konsekwencje nie tylko dla samej platformy, ale również dla jej użytkowników. Jak podkreśla Noel Francisco, prawnik reprezentujący TikToka, zakaz ten oznaczałby, że aplikacja „zasadniczo zostanie zamknięta”, pozbawiając 170 milionów Amerykanów codziennego dostępu do niej. Senator Edward Markey i członek Izby Reprezentantów Ro Khanna podnoszą, że taki ruch miałby negatywny wpływ na miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych, dla których TikTok jest źródłem dochodu oraz platformą do utrzymywania kontaktów.

Czy Elon Musk uratuje TikToka?

Wśród spekulacji na temat przyszłości TikToka pojawia się nazwisko Elona Muska. Bloomberg donosi, że chińskie władze rozważają sprzedaż platformy właśnie jemu. Taki ruch mógłby nie tylko uratować TikToka przed zakazem w USA, ale również wzmocnić pozycję innych przedsięwzięć Muska, w tym platformy X oraz firmy zajmującej się sztuczną inteligencją xAI. Jednakże, do tej pory nie ma oficjalnych potwierdzeń na temat ewentualnej umowy między Muskiem a ByteDance.

Odpowiedź TikToka

W obliczu tych wyzwań, polskie biuro TikToka podkreśla, że ani platforma, ani jej spółka matka ByteDance nie są własnością Chin, a większość udziałów należy do globalnych funduszy inwestycyjnych. TikTok zaprzecza również oskarżeniom o zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, które wielokrotnie padały ze strony przedstawicieli Kongresu i służb, w tym dyrektora FBI Christophera Wraya.

Czy TikTok zniknie z USA, czy znajdzie nowego właściciela?

Sytuacja TikToka w Stanach Zjednoczonych pozostaje niepewna. Decyzje Kongresu, prezydenta Bidena oraz Sądu Najwyższego w najbliższych dniach zadecydują o przyszłości platformy. Czy Elon Musk stanie się nowym właścicielem TikToka, czy też aplikacja zniknie z amerykańskiego rynku, pozostawiając miliony użytkowników bez dostępu do swojej ulubionej platformy?

Źródło: TVN24

Komentarze
Czytaj jeszcze: