hity na MAXXa
hity na MAXXa

UOKIK ostrzega przed wadliwymi maskami antysmogowymi

Uwaga na wadliwe maski antysmogowe! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę 21 modeli, dostępnych na rynku. Okazuje się, że połowa z nich nie przeszła testów i nie chroni skutecznie przed smogiem. Jak podaje UOKiK, część masek była nieszczelna, miała zbyt słaby filtr lub nie była odpowiednio oznakowana.

UOKIK ostrzega przed wadliwymi maskami antysmogowymi

Prawie połowa dostępnych na rynku masek antysmogowych, nie chroni nas przed zanieczyszczonym powietrzem. To wnioski po kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wraz z przedstawicielami Inspekcji Handlowej wziął pod lupę maski z 13 sklepów budowlanych i hurtowni w 5 województwach. Przetestowano łącznie 21 modeli, które są dostępne obecnie na rynku: 6 pod kątem oznakowania, a 15 pod kątem spełniania trzech parametrów - oporu wdechu, przenikania mgłą oleju parafinowego i przecieku wewnętrznego. Wyniki są bardzo niepokojące! Sześć masek uzyskało podczas testów w laboratorium negatywne wyniki. Jedenaście z nich było źle oznakowanych.
UOKiK planuje wszcząć 8 postępowań wobec firm, które wprowadziły wadliwe maski do obrotu. Dodajmy, że w ubiegłym roku na dziesięć przebadanych masek, pozytywnie testów nie przeszły dwie. 

Jak rozpoznać skuteczną maskę antysmogową?

Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów informuje, że przy zakupie maski antysmogowej należy szczególnie uważać w przypadku produktów pochodzących z Chin. Kontrolerzy UOKiK-u radzą też, aby sprawdzić, czy ma oznaczenie CE, dzięki któremu producent deklaruje, że maska spełnia wymagania techniczno-prawne oraz oznaczenia FFP1, FFP2 i FFP3, które oznaczają klasę ochrony filtra: od najsłabszej (1) do najwyższej (93).
Ważne są również oznaczenia NR (maska jednorazowego użytku, której nie powinniśmy zakładać ponownie) oraz R (półmaska wielokrotnego użytku). Litera D oznacza natomiast, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym (może być używana na przykład w czasie remontu). 

Opracowanie AR/ RMF 24 

Oceń ten artykuł 0 0