hity na MAXXa
hity na MAXXa

Unia stawia na ekologię. Niedługo znikną niektóre plastikowe produkty

Unia Europejska coraz mocniej stawia na ekologię. Już za pół roku w życie wejdzie zakaz, dzięki któremu będziemy produkowali mniej plastikowych śmieci. To jeden z wielu kroków, jakie czekają nas w walce o zmniejszenie zanieczyszczenia naszego środowiska.

Zmiany już trwają

Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś zmiany np. w restauracjach, które nie dodają do napojów plastikowych słomek, to znaczy, że te firmy powoli przygotowują się do nadchodzących zmian. Parlament europejski w marcu 2019 roku zatwierdził zakaz używania właśnie m.in. plastikowych słomek. Nowe regulacje wejdą w życie już w 2021 roku, czyli za niecałe pół roku.

Nie tylko słomki

Zakaz, który zostanie wprowadzony w państwach członkowskich Unii Europejskiej, najmocniej uderzy w branżę gastronomiczną. Nie od dziś wiadomo, że plastik jest najtańszym surowcem do produkowania wielu rzeczy jednorazowego użytku. Niestety tylko niecałe 50% produktów wykonanych z tego materiału trafia do recyklingu, a reszta przyczynia się do coraz większego zanieczyszczenia naszej planety. Oprócz słomek nowe przepisy zabronią używania:

  • plastikowych patyczków higienicznych (do uszu)
  • plastikowych widelców, noży i łyżek
  • plastikowych talerzy
  • plastikowych mieszadełek do napojów
  • plastikowych patyczków do balonów
  • styropianowych i plastikowych pojemników do żywności oraz kubeczków

Czym je zastąpimy?

Dla wielu firm wycofanie wspomnianych produktów będzie oznaczało większe koszty prowadzenia działalności. Jest to jednak nieuniknione i wiele instytucji, w tym Unia Europejska, coraz większą uwagę przywiązuje do kwestii ekologii. Wszystkie wymienione produkty mogą z powodzeniem zostać zastąpione przez te wykonane np. z drewna, papieru, czy bambusa.

Wspomniany zakaz to początek niwelowania plastikowych śmieci, jakie dziś produkujemy w ogromnych ilościach. Unia planuje, że do 2025 roku wszystkie plastikowe butelki będą musiały być wykonane minimum w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a plastikowe wieczka i nakrętki będą musiały być na stałe przymocowane do swoich opakowań. Jednym z najważniejszych celów, jakie stawia przed sobą Unia Europejska, jest zbiórka plastikowych butelek na poziomie 90% do 2029 roku.

Polacy są świadomi problemów klimatycznych. Prawie połowa nie dba o koszty bycia eko
Zdecydowana większość Polaków (82%)jest świadoma problemów ekologicznych, a prawie połowa chce być eko bez względu na koszty. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch na potrzeby Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Pandemia nie zasłoni celów ekologicznych. Unia chce, aby do 2030 roku posadzonych zostało aż 3 miliardy drzew.
Jakość powietrza znacząco poprawiła się na terenie Unii Europejskiej podczas pandemii. Wspólnota chce, aby pozytywne zmiany klimatyczne zostały podtrzymane po zniesieniu obostrzeń gospodarczych w państwach członkowskich. Celem jest 3 miliardy nowych...

Oceń ten artykuł 0 0