Przerażająca reklama Spotify
Kilka miesięcy temu Spotify zaprezentowało swoją reklamę, w której pojawia się piosenka Camil Cabello pt. „Havana”. W spocie utwór ten budzi do życia upiorną lalkę, która później prześladuje grupę młodych ludzi. Reklama wzbudziła sporo kontrowersji. Do tego stopnia, że jednak z brytyjskich agencji przeprowadziła jej dokładną analizę i kilka dni temu ogłosiła, iż nie powinna być ona pokazywana dzieciom, ponieważ jest zbyt straszna.
Wszystko co powinien mieć horror
Spot rozpoczyna się bardzo niewinnie, jednak w ciągu tych 60 sekund pojawia się wszystko to, co powinien zawierać typowy horror. W pierwszej scenie możemy zobaczyć grupę młodych ludzi, mieszkających razem w jednym mieszkaniu i przygotowujących się do śniadania. Jedna z dziewczyn pyta reszty:
„Może odpalimy poranną playlistę"
A w tle rozbrzmiewa piosenka Camili Cabello pt. „Havana”. Okazuje się, że właśnie ten dźwięk obudził do życia upiorną, zdeformowaną lalkę, która zaczyna prześladować młodych ludzi. W ostatniej scenie kamera przybliża twarz upiornej zabawki, a na ekranie pojawia się dodatkowo tekst: "Killer songs you can't resist" (ang. Zabójcze piosenki, którym nie można się oprzeć”
Może budzić lęki
Reklamę Spotify wzięła pod lupę brytyjska ASA (The Advertising Standards Authority) jedna z agencji, zajmująca rynkiem reklamy). Eksperci po wnikliwej analizie doszli do wniosku, że spot nie powinien być pokazywany dzieciom, ponieważ może u nich wywoływać stany lękowe.
Obrazy i efekty dźwiękowe wyraźnie nawiązują do scen z horrorów, a fakt, że cała akcja dzieje się w domu może budzić lęki u dzieci – napisano w oficjalnym oświadczeniu ASA, które opublikował portal NPR
Na stronie pojawił się, także komentarz przedstawicieli Spotify.
Przyjmujemy do wiadomości werdykt wydany przez ASA. Przykro nam, że reklama została tak odebrana i oceniona w taki sposób. Według założeń miała to być parodia horroru, która pokazuje, jak uzależniające potrafią być niektóre utwory. Poważnie podchodzimy do naszych obowiązków i nadal zwracamy uwagę na wytyczne ASA dotyczące skutecznego i odpowiedniego ukierunkowania kampanii reklamowych. – tłumaczą przedstawiciele Spotify
Waszym zdaniem reklama faktycznie jest taka straszna?
Autor: Adrianna Raszyk