Wierzymy, że używana odpowiedzialnie sztuczna inteligencja ma niezwykły potencjał, by wspierać ludzką kreatywność w sposób, który umożliwia rozwój nowych i ekscytujących doświadczeń dla fanów muzyki na całym świecie. Niestety, niektóre platformy cyfrowe i twórcy SI wykorzystują to narzędzie do sabotowania kreatywności i osłabiania artystów, autorów tekstów, muzyków, kompozytorów
– alarmują autorzy listu.
Nie chcą, by ich twórczość była wykorzystywana do rozwijania SI
Muzycy podnoszą również problem nieautoryzowanego wykorzystywania dorobku artystycznego w celu doskonalenia technologii SI do tworzenia muzyki i tekstów, co budzi poważne obawy dotyczące praw autorskich i etyki. Twórcy wzywają do zaprzestania praktyk polegających na wykorzystywaniu podobizn i głosów profesjonalnych artystów bez ich zgody.
Jednym z kluczowych punktów listu jest obawa przed zalewem rynku utworami stworzonymi przez SI, które mogą zagrozić karierom szczególnie tych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w przemyśle muzycznym.
Niektórzy muzycy już ledwo wiążą koniec z końcem w świecie streamingu, a teraz borykają się z dodatkowym obciążeniem, próbując konkurować z zalewem piosenek generowanych przez sztuczną inteligencję
– komentuje Jen Jacobsen z Artist Rights Alliance.
Apel podpisany przez wielkie nazwiska sceny muzycznej rzuca światło na rosnące napięcie między technologią a twórczością, podkreślając potrzebę znalezienia kompromisu, który pozwoli na współistnienie i wzajemne wspieranie się obu tych światów.
Źródło: RMF MAXX/PAP
Autor: Hubert Wiączkowski