Uwaga na wyłudzaczy! Seniorzy przekazali oszustom ponad 100 tys. złotych

Jaką metodę wybrali oszuści? Funkcjonariusze przyznają, że stare metody dalej są niestety skuteczne. W jednym z polskich miast doszło do niepokojącego incydentu, w wyniku którego seniorzy stracili blisko 107 tysięcy złotych.

Uwaga na oszustów

Kolejny dzień i kolejne informacje w sprawie. Głosy i apele o zachowanie szczególnej ostrożności nie milkną. Wiadomości SMS, podejrzane linki, podszywanie się pod duże firmy, fałszywe wezwania do zapłaty i metody „na wnuczka”, „na dzieci”, „na kolegę” – o sposobach działań nieuczciwych postaci długo można by mówić. Zdarza się jednak, że i to nie wystarcza. Mimo przypomnień, ostrzeżeń, dalej dochodzi do sytuacji, w których jednostki padają ofiarą wyłudzaczy. Ci są szczególnie aktywni w okresie przedświątecznym.

Przekonało się o tym dwóch seniorów, 84-letni mieszkaniec i 78-letnia mieszkanka Bielska-Białej. Policjanci poinformowali o sprawie na oficjalnej stronie komendy. Jak czytamy w opublikowanym komunikacie, do starszego mężczyzny zadzwonił telefon. Kobieta po drugiej stronie słuchawki podała się za jego córkę. Twierdziła, że potrzebuje znacznej sumy pieniędzy, którą musi wpłacić na swoje konto bankowe. Próbując uwiarygodnić sytuację, przekazała urządzenie mobilne wspólniczce. Ta miała udawać pracownicę banku i potwierdzić słowa rzekomej córki seniora.

Kobiety nakłoniły 84-latka do przekazania gotówki kurierowi, któremu senior w umówiony z nimi sposób przekazał gotówkę w złotówkach i dolarach o równowartości ponad 80 tysięcy złotych – tłumaczy Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej.

To jednak nie koniec historii…

W tej samej miejscowości do podobnego zdarzenia doszło także w przypadku 78-letniej kobiety. Oszust podał się za pracownika jednej z placówek banku. Twierdził, iż córka seniorki pilnie potrzebuje odpowiedniej sumy środków pieniężnych, po które zgłosi się kurier. Mieszkanka Bielska-Białej „dała się wciągnąć w pułapkę” – tłumaczą funkcjonariusze. Przekazała blisko 27 tysięcy złotych.

Służby przypominają, jak ważne jest, aby przy tego typu incydentach zachować ostrożność oraz rozsądek. Podaje się także, że nie należy podawać swoich danych tożsamości czy logowania do bankowości elektronicznej. Stare metody wyłudzania oszczędności dalej są niestety skuteczne, dlatego policjanci podkreślają:

Jeśli prawdziwy wnuczek będzie pamiętał o swojej babci lub dziadku, wtedy taki senior będzie zdecydowanie trudniejszym celem ataku oszustów i będzie miał szanse zorientować się, że dzwoni do niego oszust. 

Źródło: Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: