Oleica krówka wydziela trującą ciecz
Corocznie Lasy Państwowe publikują w mediach społecznościowych ostrzeżenie przed oleicą krówką – chrząszczem, który występuje na terenie całej Polski i jest aktywny od kwietnia do czerwca. Jego nazwa wzięła się od mechanizmu obronnego, stosowanego w momencie poczucia zagrożenia. Wtedy owad wydziela oleistą, zabarwioną na żółto ciecz. Zawiera ona katadrynę, czyli silnie trujący związek chemiczny z grupy terpenów. To jednocześnie jedna z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Warto jednak zaznaczyć, że osobnik oleicy krówki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć takiej ilości substancji, aby zabić człowieka. Wydzielina z łatwością jednak podrażni skórę, zwłaszcza jeśli dostanie się w okolice błon śluzowych.
Jak wygląda oleica krówka?
Oleica krówka jest chrząszczem, którego długość ciała dochodzi do 3,5 cm, łatwo więc zauważyć pojedynczego osobnika. Uwagę zwraca też gruby odwłok. Owad jest w całości czarny, ma jednak ciemnogranatowy, czasami ciemnofioletowy połysk. Zwierzę można spotkać w całej Polsce, chociaż nieczęsto zdarza się trafić na nie na spacerze. Bytuje w miejscach nasłonecznionych, wszelkich łąkach i polanach, a także obszarach porośniętych trawą.
Jeśli natrafisz na oleicę krówkę – nie drażnij jej i nie podchodź. Obejdź ją, a przede wszystkim nie zabijaj! Zobaczenie tego owada na własne oczy to niemałe szczęście!
Autor: Hubert Drabik