hity na MAXXa
hity na MAXXa

W kuchni miał to każdy Polak. Legendarna firma się zamyka

Tę zastawę miał chyba w domu każdy. W latach 90. polski rynek podbiło szkło francuskiej firmy Duralex. Niestety gigant został postawiony w stan upadłości. To wynik chińskiej konkurencji i unijnych przepisów.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Zastawa stołowa firmy Duralex

Duralex to francuska firma założona w 1945, która zajmowała się produkcją zastawy stołowej. Stała się ona popularna w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to w większości domów można było znaleźć znane ze swojej solidności szklanki – nic dziwnego, skoro produkowane były ze szkła hartowanego. Zakupione w czasach PRL pewnie trzymają się świetnie do dzisiaj – oczywiście jeśli na przestrzeni lat nie zostały wyrzucone. Niestety wygląda na to, że gigant zostanie zamknięty. Olbrzymie kłopoty finansowe firmy nie pozwalają jej na dalsze funkcjonowanie, a sąd oficjalnie postawił Duralex w stan upadłości.

Duralex pokonany przez przepisy i konkurencję

Już w 2022 roku firma zaczęła mieć kłopoty finansowe. Rząd Francji udzielił jej więc pożyczki na 15 milionów euro, jednak i to nie pomogło – cała suma została wydana na spłatę długów u dostawców prądu, bo miesięczny koszt energii elektrycznej wynosił około 2,5 miliona euro. Pędząca inflacja i spadek konsumpcji sprawiły, że producent w 2023 roku odnotował spadek przychodów aż o 12%. Rękę do upadłości Duralexa przyłożył znacznie tańszy rynek chiński, którego dostawcy pozyskiwali klientów znacznie skuteczniej. Firma miała też kłopot z nowymi przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi ochrony środowiska, w tym przypadku konkretniej opłaty za emisję dwutlenku węgla. Szklany gigant założony w 1945 roku został postawiony w stan upadłości po 79 latach działalności.

]

Potężne tornado w Stanach Zjednoczonych. Udało się nagrać je z bliska
W piątkowe popołudnie przez miasto Lincoln w stanie Nebraska przeszło tornado. Mieszkańców przed niebezpieczeństwem ostrzegły syreny alarmowe. W sieci pojawiły się filmy od osób, którym udało się nagrać potęgę żywiołu z bliskiej odległości.

Oceń ten artykuł 0 0