hity na MAXXa
hity na MAXXa

Większość się ich boi, choć mają całkiem zabawne nazwy! Zyzuś tłuścioch, rozciągnik mchuś... Wiesz o jakich zwierzętach mowa?

Wśród ludzi na całym świecie zazwyczaj największy strach wywołują pająki. W Polsce również można spotkać wiele osób, a nawet większość, dla których widok małego stwora z ośmioma kończynami jest prawdziwym koszmarem. Jednak mało kto wie, że niektóre polskie nazwy gatunków mają bardzo zabawną nazwę, która zdecydowanie nie kojarzy się z pająkami. Zyzuś tłuścioch, lśniś nawapnik i inne… Poznaj najzabawniejsze polskie nazwy pająków! Uwaga, artykuł nieodpowiedni dla arachnofobów!

Rozciągnik mchuś (Marpissa muscosa)

Ten uroczy, mały pająk zawdzięcza swoją nazwę przede wszystkim budowie ciała. Jest bowiem jednych z największych przedstawicieli skakunowatych w Europie środkowej. Osiąga długość do 11 mm. Można go spotkać zazwyczaj na pniu sosen.

Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides)

Bardzo często widywany w mieszkaniach i piwnicach. Skąd wzięła się ta niezwykła nazwa gatunku? Podczas niebezpieczeństwa zaczynają bardzo szybko trząść całym ciałem, by zmylić swoje położenie potencjalnemu napastnikowi.

Dryguś zmienny (Aelurillus v-insignitus)

Często można go spotkać w polskich lasach, jednak tylko bardzo czujne oko może go wychwycić. Jego wielkość nie przekracza bowiem 8 mm.

Zyzuś tłuścioch (Steatoda bipunctata)

Ten niewielki pająk nazywany jest też fałszywą czarną wdową. Jego nazwa wydaje się oczywista… Ma całkiem pokaźny odwłok. Ukąszenie tego niepozornego malucha może powodować spora i bolesną opuchliznę! W naszym kraju żyje pięć przedstawicieli tego rodzaju.

View this post on Instagram

02. Pająki. Zyzuś tłuścioch - z powodu swojego wyglądu określany jako fałszywa czarna wdowa - jest gatunkiem synantropijnym, czyli żyjącym w najbliższym otoczeniu człowieka. Jest często spotykany w Polsce, gdyż występuje w niemalże całej Europie, Azji, oraz Ameryce Północnej. Samice zyzusia są większe od samców i osiągają do 8 mm długości. Żywią się owadami schwytanymi w trójwymiarową sieć wielkości do 10 cm sześciennych. . Ciekawe! . Samce tego gatunku są zdolne do wydawania dźwięków poprzez pocieranie przodu odwłoka o tył głowotułowia, co nazywane jest strydulacją. Dźwięki te są słyszalne dla ludzkiego ucha, a służą do wabienia i uwodzenia pajęczej partnerki. . Po angielsku zwany jest "rabbit hutch spider", czyli "pająk króliczej klatki". Wywodzi się to z zamiłowania tych pająków to mieszkania w klatkach zwierząt domowych i faktycznie - u siebie spotkałam go w terrarium Puszka, czyli mojej agamy brodatej . . Jego jad jest oczywiście o wiele słabszy niż u prawdziwej czarnej wdowy, ale jego ugryzienie może powodować silny ból, do mdłości włącznie. . Te małe szkraby chętnie polują na znacznie większe od siebie pająki! Powalą nawet (również domowego) kątnika większego o rozpiętości odnóży do 8 cm. Straszne? Fascynujące? Dajcie znać co sądzicie o bohaterze dzisiejszego posta Zdjęcia własnego autorstwa. #pająk #pająki #pajęczaki #steatoda #spider #spiders #zyzuś #zyzuśtłuścioch #steatodabipunctata #informacjeozwierzetach #terrarystyka #terrarium #terrariums #terraria #bezkręgowce #strasznezwierzęta

A post shared by KarMaVet (@karma.veterinary) on

Lśniś nawapnik (Heliophanus aeneus)

Nazwa tego malutkiego pająka nie wzięła się bez powodu. Ma czarne ciało z imponującym, metalicznym odwłokiem o połysku w kolorze zielonym lub miedzianym. Bardzo rzadko spotykany w Polsce.

Strojniś nadobny (Philaeus chrysops)

Jest jednym z największych przedstawicieli skakunowatych w naszym kraju. Maksymalnie długość samicy może wynieść do ok. 12 cm. Jednak to dzięki samcom wzięła się ta urocza nazwa. Posiadają bowiem bardzo ciekawą kolorystykę, ceglastoczerwoną.

Oceń ten artykuł 2 0

Ogólna ocena Większość się ich boi, choć mają całkiem zabawne nazwy! Zyzuś tłuścioch, rozciągnik mchuś... Wiesz o jakich zwierzętach mowa? to: 100% / 100%, uzyskana z: 2 głosów.