Wielkanocne dekoracje. Jak zrobić wydmuszkę?

Pisanki, stroiki czy wydmuszki, to dekoracje, które zdobią wiele domów w okresie wielkanocnym. Doskonałym pomysłem jest rodzinne przygotowanie wiosennych, kolorowych ozdób. To świetna zabawa i pole do popisu dla naszej wyobraźni i plastycznych talentów. Jak zrobić wydmuszkę?

Wydmuszka z jajka. Idealna na wielkanocne dekoracje!

Wydmuszka wielkanocna to dekoracja, której przygotowanie nie jest wcale trudne. Po uprzednim pozbyciu się wnętrza z jaja suszymy skorupkę i dekorujemy ją wedle uznania. To świetna zabawa dla całej rodziny! Co ważne - jest trwalsza o pisanek, które kiedyś trzeba zjeść. Jak zrobić wydmuszkę z jajka?

Wydmuszka - jak ją zrobić?

Na wydmuszkę wybieramy jajko, które ma równą, gładką skorupkę. Wtedy będziemy mieć pewność, że w czasie dalszej obróbki nic złego się nie stanie i nasza ozdoba nie pęknie. Jeżeli już je wybraliśmy - na początek dokładnie myjemy. Później przygotowujemy długą, cienką igłę (cyrkiel, cienki śrubokręt lub inne ostre narzędzie) oraz miseczkę.

Wydmuszka - jak zrobić dziurki w skorupce?

W skorupce jajka robimy dwa otwory. Wbijamy igłę na czubku jajka i robimy małą dziurkę. Wykonujemy tę czynność ruchem obrotowym, naciskając delikatnie, by skorupka nie pękła. Następnie w ten sam sposób robimy otworek na dole jajka, po czym ostrożnie powiększamy dziurkę. Następnie wbijamy igłę do środka, by rozbić żółtko i delikatnie mieszamy - wtedy będzie łatwiej nam wydmuchać wnętrze jaja.

Odwracamy jajko większym otworem do dołu i, trzymając nad miseczką, dmuchamy od góry. Możesz wydmuchiwać zawartość jajka po trochu, nie musisz za jednym razem wydmuchać wszystkiego. Cały czas pamiętamy o tym, żeby nie zgnieść jajka.

Wydmuszka - jak ją wyczyścić?

Gdy jajko jest puste pozostaje nam ostatni etap przed dekorowaniem. Należy je dokładnie wypłukać od środka. Najlepiej to zrobić pod bieżącą wodą lub strzykawką. Robimy to kilkakrotnie, a następnie suszymy. Gdy wydmuszka jest gotowa, możemy kropelkami kleju zalepić miejsca dziurek, co zapobiegnie ewentualnemu pęknięciu w miejscach nakłutych.

 

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: