hity na MAXXa
hity na MAXXa

Wigilia bez mięsa? Sprawdź, co na ten temat mówi kościół i tradycja

Wigilia Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest rezygnacja z mięsa na wigilijnym stole. Czy jednak jest to wymóg, czy raczej długo pielęgnowana tradycja? Odkrywamy, co na ten temat mówi kościół i jakie potrawy powinny znaleźć się na świątecznym stole.

Czy w wigilię można jeść mięso i pić alkohol? Fot. Shutterstock/Teresa Kasprzycka
Czy w wigilię można jeść mięso i pić alkohol? Fot. Shutterstock/Teresa Kasprzycka

Czy w Wigilię można jeść mięso i pić alkohol?

Wbrew powszechnym przekonaniom, od ponad dwóch dekad post w Wigilię nie jest już obowiązkowy dla katolików. Decyzja ta, zapadła w 2003 roku, kiedy to zmieniono przepisy prawa kanonicznego. Obecnie post ścisły obowiązuje jedynie w Środę Popielcową, Wielki Piątek oraz każdy piątek roku liturgicznego. Co więcej, każdy episkopat ma prawo do ustalania własnych norm dla swojego regionu, co oznacza, że w Polsce rezygnacja z mięsa w Wigilię jest raczej kwestią tradycji niż wymogu. Z kolei w przypadku alkoholu nie ustalono obowiązujących ram, jednak biorąc pod uwagę własne dobro, warto zachować wstrzemięźliwość od napojów wysokoprocentowych. 

Tradycyjne potrawy wigilijne

Tradycja, choć nie wymaga od nas postu, kształtuje wigilijne menu. Na polskich stołach królują dania bezmięsne: kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami czy świąteczna zupa grzybowa. Ryby, w tym śledzie po kaszubsku i karp w galarecie, są nieodłącznym elementem wieczerzy. Nie brakuje również sałatki jarzynowej, kompotu z suszu, a na deser makowca czy świątecznego piernika.

Czy w Wigilię trzeba pójść do kościoła?

Wigilia nie jest dniem, w którym obowiązuje nas uczestnictwo we mszy, chyba że przypada ona na niedzielę. Jednak wielu wierzących decyduje się na udział w pasterce, która odbywa się po wieczerzy wigilijnej, kontynuując w ten sposób kolejną piękną tradycję. Wigilia to czas, w którym możemy cieszyć się wolnością wyboru – zarówno w kwestii spożywanych potraw, jak i uczestnictwa w mszy. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od decyzji, najważniejsze są wspólne chwile spędzone z rodziną i bliskimi, a także atmosfera pełna ciepła i miłości, którą tworzymy wokół świątecznego stołu.

Oceń ten artykuł 0 0