Wolne dla wspominek
1 listopada, którego wypada katolickie święto Wszystkich Świętych, to dzień ustawowo wolny od pracy. Mówi o tym z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dzięki temu miliony Polaków tego dnia może udać się na cmentarze, by uczcić pamięć swoich zmarłych bliskich. Jest to również dzień niepracujący dla pracowników sklepu. Co zrobić, gdy okaże się, że czegoś nam zabrakło?
Zakupy w święta
W związku ze świętem, jakie wypada 1 listopada, galerie handlowe są zamknięte. Nie będzie również możliwe zrobienie zakupów w sklepach takich sieci, jak: Lidl, Biedronka, Kaufland, Auchan, Carrefour, Tesco czy Netto. Nadzieją mogą się okazać punkty, w których za ladą może stanąć właściciel lub osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Zatem we Wszystkich Świętych otwarte powinny być niektóre sklepy z takich sieci jak: Żabka, Freshmarket, Małpka Express czy Carrefour Express, a także lokalne sklepy. Warto pamiętać, że we 1 listopada godziny otwarcia mogą się różnić od tych standardowych.
Ostateczność
Ostatnią deską ratunkową w trakcie Wszystkich Świętych są stacje benzynowe oraz placówki gastronomiczne, jak McDonald's, KFC, Pizza Hut. 1 listopada konsumenci będą mogli udać się do kina. Otwarte będą również apteki na dyżurze całodobowym. W tych miejscach zakaz handlu w dni wolne od pracy nie obowiązuje. W Dzień Zaduszny, który wypada 2 listopada, sklepy będą już normalnie funkcjonować. Jest to bowiem dzień pracujący.
Wszystkich Świętych
Warto dodać, że wbrew nazwie święta, Wszystkich Świętych jest dniem, w którym wspominane są nie tylko osoby kanonizowane bądź beatyfikowane, ale również pozostali zmarli, którzy zostali zbawieni i trafili do nieba. Inaczej ma się sprawa z 2 listopada. Zaduszki nie są już dniem wolnym od pracy i również na wierzących nie spoczywa obowiązek uczestnictwa we mszy świętej.
Autor: Natalia Piotrowska