hity na MAXXa
hity na MAXXa

Wypłacą świadczenia za niepożądane odczyny poszczepienne. Ile wyniosą i komu przysługują?

Raport Narodowego Zdrowia Publicznego podaje, że "ogółem do dnia 30 listopada 2021 r. zarejestrowano 16 299 NOP, natomiast wykonano łącznie 41 675 389 szczepień. NOPy stanowią ok. 0,05 proc.". Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada, że osoby zaszczepione, u których wystąpią niepożądane działania po szczepionce, będą mogły ubiegać się o świadczenie kompensacyjne. Jego maksymalna kwota wyniesie 100 tysięcy złotych.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych 

Władze podjęły decyzję w sprawie utworzenia funduszu kompensacyjnego. Zgodnie z zasadami, które zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy, osoby zaszczepione, hospitalizowane z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) będą mogły ubiegać się o świadczenie. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, jego wysokość zależy m.in. od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota wynosi 100 tys. zł. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych ma ograniczyć problemy związane z odwoływaniem się do długotrwałej procedury postępowania przed sądami powszechnymi. Termin na rozpatrzenie wniosku przez Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, ma wynosić dwa miesiące. W skład wspomnianego zespołu ma wchodzić co najmniej sześciu specjalistów w zakresie pediatrii, alergologii, neurologii, chirurgii, kardiologii, pulmonologii, a także chorób zakaźnych.

Komu przysługuje?

O świadczenie kompensacyjne będą mogły ubiegać się osoby, które przyjęły szczepionkę, a w jej wyniku wystąpiły działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego. Działania te przyczyniły się do konieczności pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni. Środki przysługują również tym, u których wystąpi wstrząs anafilaktyczny, a który będzie wymagał obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, w izbie przyjęć lub hospitalizację do 14 dni.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zarówno wtedy, gdy działanie niepożądane szczepionki było bezpośrednią przyczyną hospitalizacji, jak i wtedy, gdy następstwem działania niepożądanego było pogorszenie stanu zdrowia, wymagające hospitalizacji, ale przez okres nie krótszy niż 14 dni – dodaje Agata Zbieg z Polskiej Agencji Prasowej.

Aby otrzymać pieniądze należy złożyć wniosek i uiścić opłatę w wysokości 200 zł. Zostanie ona zwrócona w przypadku pozytywnego rozpatrzenia naszej sprawy. Ogółem do dnia 30 listopada 2021 r. zarejestrowano 16 299 NOP, natomiast wykonano łącznie 41 675 389 szczepień. NOPy stanowią ok. 0,05 proc. - wskazuje raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wysoka liczba zakażeń utrzyma się przez dłuższy czas?! Kraska: to może nie być jednorazowy pik
"Myślę, że jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii, tylko jak wielu ekspertów podkreślało ten szczyt może być niestety nie jednorazowym pikiem, tylko może utrzymywać się kilkanaście dni" - wyjaśnia wiceminister zdrowia. Dodaje, że...

Bez testu i szczepień? Pracodawca wyśle podwładnych na płatny urlop?!
Jak wskazuje rmf24.pl, projekt ustawy dot. weryfikacji szczepień wśród pracowników trafi w przyszłym tygodniu do Sejmu. Zawiera on zapisy na temat możliwości sprawdzenia przez pracodawcę tego, czy jego dany podwładny posiada certyfikat szczepień lub...

Źródło: PAP

Oceń ten artykuł 0 0