hity na MAXXa
hity na MAXXa

Będą przysługiwać naprawdę wielu osobom? Odszkodowania po szczepieniach... Kto je otrzyma?

Odszkodowania za szczepienia stały się faktem! W momencie, gdy producent preparatu dopisze nowy, niepożądany odczyn poszczepienny, wówczas pacjent może zgłosić się po przyznanie mu rekompensaty. Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec uczula, że osoby te mają rok od zmiany ulotki na ubieganie się o odszkodowanie. Jakie niepożądane działania będą uwzględniane?

Nie każdy otrzyma odszkodowanie?

Rzeczki Praw Pacjenta w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, zaznacza, że lista niepożądanych odczynów poszczepiennych wydłuża się coraz bardziej. Chodzi już o około 13,5 tys. przypadków. Jednak nie wszyscy będą mogli liczyć na wypłatę odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego. Rzecznik przypomina, że Polska nie jest pod tym względem osamotniona, gdyż w innych krajach również stosuje się tzw. próg istotności określający, od kiedy wypłata rekompensaty przysługuje pacjentowi.

Jakie niepożądane działania będą uwzględniane?

Chmielowiec zauważa, że na listę NOP-ów obecnie wprowadza się dodatkowe objawy, które nie są wskazane w ulotkach. Jednocześnie zaakcentował, że ulotki zawierają listę niepożądanych działań, które wystąpiły podczas badań klinicznych lub, które odnotowano po dopuszczeniu preparatu do użytku.

Karta charakterystyki produktu podlega prawu europejskiemu. Jest zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, która wymaga, by zostały w niej ujęte wszystkie działania niepożądane, do jakich faktycznie dochodzi wskutek podania szczepionki, nawet jak wystąpią rzadko. Są to jednak przypadki potwierdzone, a więc zbadano, że mają faktyczny związek z produktem
– wyjaśnił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta

Jak wygląda procedura?

Rzecznik przypomina, iż krajowa lista NOP-ów powstaje dzięki zgłoszeniom lekarzy i pacjentów. To oni raportują do inspektoratów sanitarnych o objawach chorobowych po przyjęciu szczepionki. Dlatego Chmielowiec ostrzega, że nie wszystkie zgłaszane dolegliwości mogą być akurat tymi, które nastąpiły na skutek wakcynacji przeciwko Covid-19. Oczywiście przypadki osób zgłaszających niepożądane działania preparatów są weryfikowane.

Co z wyjątkami?

Co w momencie, gdy jednak odrzucono przyznanie rekompensaty pacjentowi, który zgłaszał dolegliwości, lecz wówczas nie uznano ich za następstwo szczepionki i dopiero po jakimś czasie badania wykazały, że to pacjent miał rację? Chmielowiec odpowiada krótko:

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) jest na bieżąco aktualizowana, więc jeżeli będzie to miało związek i takie zjawisko będzie odnotowane w większej populacji, to zostanie dopisane przez producenta do listy działań niepożądanych
– tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta   

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj też:

Covid-19 będzie krążyć jeszcze przez wiele lat? Szef Pfizera ujawnia niewesołe prognozy…
Zwierzchnik koncernu farmaceutycznego Pfizer - Albert Bourla - podzielił się swymi obawami związanymi z pandemią wirusa Covid-19. Wyraził on pewien lęk, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że...

Oceń ten artykuł 0 1