Od kiedy segregujemy śmieci w naszym kraju? W Polsce Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) wprowadzono 7 lat temu, a dokładnie w lipcu 2017 roku. Od tego momentu do żółtego pojemnika wyrzucamy metale i tworzywa sztuczne, do niebieskiego papier, do zielonego szkło, do brązowego bioodpady a do czarnego odpady zmieszane.
Istnieją śmieci, które budzą wątpliwości. Mowa o m.in. torebkach po herbacie, żarówkach, styropianie czy blistrach po lekach. Mimo upływu lat nadal te odpady często lądują w nieodpowiednim koszu. A co z płytami CD? Gdzie je wyrzucić?
Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD?
Płyta CD składa się najczęściej z różnych surowców. To m.in. warstwy: poliwęglanowa, aluminiowa czy lakierowana. Zatem do jakiego pojemnika powinna trafić? Jeżeli nie oddamy ich do punktów zbiórki elektrośmieci, nie powinniśmy wyrzucać ich do pojemniku na plastik. W ostateczności płyty mogą trafić do czarnego kosza na odpady zmieszane.
Wiele miast i gmin w Polsce oferuje specjalne punkty zbiórki elektrośmieci, gdzie można bezpiecznie oddać stare płyty. Alternatywnie, niektóre sklepy z elektroniką również oferują taką usługę, przyjmując zużyty sprzęt elektroniczny i nośniki danych.
Elektrośmieci – co to takiego?
Elektrośmieci, czyli odpady elektryczne i elektroniczne, to szeroka kategoria, która obejmuje nie tylko zużyty sprzęt AGD, telefony czy komputery, ale także płyty CD i DVD. Zawierają one szereg substancji, które mogą być szkodliwe dla środowiska, dlatego ważne jest, aby były odpowiednio przetwarzane i recyklingowane.