Mak
Wśród wielu potraw wigilijnych – a tradycyjnie dwunastu – można się pogubić! Warto dopilnować, aby na stole znalazł się mak w jakiejkolwiek postaci. Czy to w formie makowca, czy kutii – wszystko się liczy. Chodzi o jego wartość symboliczną – ten składnik zapewnia dobrobyt, obfitość i odpoczynek. Ważne, aby każdy gość na kolacji wigilijnej spróbował potrawy z makiem – zapewni sobie te wszystkie dobroci na cały nadchodzący rok!
Ryba
Ryba jest obowiązkową potrawą wigilijną dla wszystkich, którzy czują więź z religią chrześcijańską. Dlaczego? Jest ona jednym z jej symboli! Obalamy jednak mit, że na stole koniecznie musi znaleźć się karp. Jeśli rodzina nie przepada za smakiem tej konkretnej ryby i woli sięgnąć po inną, nie ma ku temu żadnych przeszkód. Ważne jednak, by jakakolwiek znalazła się wśród wigilijnych dań.
Puste miejsce
Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole to jeden z najpiękniejszych świątecznych zwyczajów. Co symbolizuje? Otwartość, jaką powinniśmy mieć – przede wszystkim w ten wieczór. Wigilia to dzień, w którym nikt nie powinien być sam. Wolne nakrycie oznacza gotowość do przyjęcia niespodziewanego gościa, który chciały zjeść kolację w towarzystwie. W niektórych domach wierzy się, że puste miejsce jest przeznaczone dla bliskich, którzy już zmarli.
Siano
Wigilia jest ściśle związana z religią, chociaż obchodzą ją również osoby niewierzące. Jedni i drudzy powinni pamiętać o położeniu pod obrus siana. Symbolizuje ono nie tylko ubogie warunki, w jakich przyszedł na świat Jezus. Zgodnie z bardzo starymi zwyczajami, siano miało zapewnić wszystkim domownikom dobrobyt i przynieść wiele dobrych wydarzeń w nadchodzącym nowym roku.