Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej
Obecnie telewizję naziemną można odbierać w standardzie DVB-T. W przyszłym roku ma się to jednak zmienić i ulubione kanały telewizyjne będą możliwe do oglądania wyłącznie w nowym standardzie. Zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Wtedy telewizja będzie dostępny wyłącznie w systemie DVBT-2/HEVC, bowiem obecnie działający sygnał DVB-T zostanie na zawsze wyłączony.
Standard telewizji naziemnej DVBT-2/HEVC niesie za sobą wiele pozytywnych zmian w odbiorze kanału telewizyjnych. Przede wszystkim poprawi się jakość odbieranego obrazu i dźwięku. Ponadto powiększy się oferta stacji, które będzie można oglądać w naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana sygnału telewizyjnego oznacza też konieczność dostosowania telewizorów do oglądania telewizji w nowym systemie.
Czy muszę wymienić telewizor?
Nowy system nadawania naziemnej telewizji cyfrowej oznacza, że do dalszego oglądania kanałów telewizyjnych w naszym domu, konieczne będzie posiadanie telewizora z tunerem DVBT-2/HEVC. Dlatego najlepiej już teraz sprawdzić specyfikacje techniczne telewizora, aby być przygotowanym na nadchodzące zmiany. Jeśli kupiliśmy nowy telewizor w tym roku, to nie musimy się niczym martwić, ponieważ te urządzenia posiadają już wbudowany kodek HEVC, który umożliwi odbiór telewizji w nowym systemie.
Niestety, problem może pojawić się w przypadku starszych urządzeń, które mogą nie posiadać funkcji odbioru obrazu kodowanego w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H). Jeśli telewizor nie będzie miał wbudowanego kodeka HEVC, konieczny będzie zakup nowego sprzętu, który będzie dostosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie. Według wyliczeń Krajowego Instytutu Mediów problem ten może dotyczyć ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych.
Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych
– apeluje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Zmiana standardu nadawania obowiązuje tylko w stosunku do gospodarstw domowych, w których kanały telewizyjne oglądane są za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. To oznacza, że wyłączenie sygnału DVB-T nie dotyczy korzystających z telewizji kablowej, satelitarnej oraz IPTV.
Nie tylko nowy telewizor rozwiąże problem
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że przy zakupie nowego telewizora warto poprosić sprzedawcę o wskazanie właściwego sprzętu, który pozwoli na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w nowym standardzie. Instytucja wymieniła również specyfikacje, które powinien posiadać odbiornik dostosowany do odbierania kanałów telewizyjnych w standardzie DVB-T2/HEVC:
- Odbieranie kodowania obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H);
- Odbieranie kodowania dźwięku w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3;
- Jeśli telewizor można podłączyć do Internetu, to powinien obsługiwać standard HbbTV w minimalnej wersji 2.0.1
- Jeśli chcemy odbierać kanały telewizyjne w jakości 4K, to powinniśmy sprawdzić, czy telewizor pozwala na odbieranie obrazu w standardzie HEVC HDR w wersjach HLG10 i PQ10 oraz dźwięku w systemie Dolby AC-4.
Warto zaznaczyć, że kupno nowego telewizora nie jest jedynym rozwiązaniem, aby dostosować nasz sprzęt do odbioru nowego sygnału telewizyjnego. Jeśli nie chcemy ponosić wydatku związanego z zakupem nowego odbiornika, można alternatywnie kupić specjalny zewnętrzny tuner w postaci przystawki, który podłączony do telewizora umożliwi oglądanie telewizji.