fot. Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock
Kiedy przejście na DVB-T2?
Już 28 marca rozpocznie się pierwszy etap przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC. Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na Dolnym Śląsku oraz na Lubelszczyźnie, a następnie w kolejnych regionach. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2. Dlaczego taka „rewolucja” jest konieczna? Przełączenie standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC ma przynieść możliwość oferowania widzom większej liczby kanałów, które będą dostępne w lepszej rozdzielczości. Aby w odpowiedni sposób dostosować się do zmian, należy posiadać telewizor lub dekoder obsługujący wspomniany standard.
Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach przekazał kilka praktycznych porad osobom będącym przed zakupem elektronicznego sprzętu:
Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę, czy telewizor:
- odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
- odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
- odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3
A jak sprawdzić, czy odbiornik, który już posiadamy, będzie odbierał nowy sygnał? Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest „zbadanie”, czy znajdujemy się w zasięgu testowych emisji. Jeśli tak, to po automatycznym wyszukiwaniu programów powinny pojawić się dodatkowe kanały.
- Włącz TV
- Znajdź „ustawienia”
- Wybierz: „odbiór naziemny”
- Uruchom „automatyczne wyszukiwanie programów”
- Wyjdź z ustawień i przeszukaj nową listę kanałów
- Jeśli możesz oglądać m.in. TVP Kobieta, TVP dokument, TVP rozrywka – twój telewizor jest gotowy na odbiór telewizji w paśmie DVB-T2.
- Jeśli nie widzisz tych kanałów, potrzebujesz dekodera.
- taką instrukcję można znaleźć na stronie gov.pl.
Inną możliwością jest sprawdzenie instrukcji obsługi zawierającej dodatkowe informacje o zakupionym sprzęcie. Jeśli znajduje się w niej adnotacja o możliwości obsługi standardu DVB-T2 HEVC, możemy być spokojni.
Konsumenci mogą także skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki internetowej znajdującej się na stronie: telewizjanaziemna.pl; wpisując model i markę telewizora, otrzymamy potrzebne informacje o danym sprzęcie.
Źródło: UOKiK/gov.pl