hity na MAXXa
hity na MAXXa

Znamy pełne wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 został już rozstrzygnięty. Głosy internautów rozłożyły się następująco: miejsce pierwsze zdobyło "rel", drugie "sigma", a trzecie "oporowo". Z kolei "oddaje" zostało specjalnie wyróżnione przez jurorów konkursu.

"Rel" zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2023

Zakończył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Najwięcej głosów internautów zdobyło "rel". Co oznacza? Używamy go najczęściej wtedy, kiedy chcemy zgodzić się z tym, co przed chwilą zostało powiedziane. Fenomen słowa wytłumaczyła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jednocześnie przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku:

Zwycięskie słowo "rel" jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego "relatable", "czyli możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń, jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu — jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Osoby, które zgłaszały "rel" do plebiscytu, często kojarzyły je z takimi wyrażeniami: "czuję tak samo", "potwierdzam", "zgadzam się z tym".

"Sigma", "oporowo", "oddaje"

Słowo "sigma" zdobyło drugie miejsce w tegorocznym plebiscycie. Oznacza ono osobę silną, odnoszącą sukcesy i wzbudzającą szacunek, ale jednocześnie taką, która nie szuka pochwał, sławy i władzy.

Na trzecim miejscu znalazło się "oporowo". Dobrze jest kojarzyć je ze znanymi już "do oporu" i "w opór". Bo laureat tegorocznego ostatniego miejsca podium oznacza "intensywnie", "mocno" i "dużo".

Jury plebiscytu wyróżniło jeszcze słowo "oddaje". O ile dobrze je znamy, bo przecież istnieje w języku już długo, o tyle w slangu młodzieżowym zyskało nowe znaczenie. Jakie? Jeśli coś "oddaje", to znaczy, że się opłaca, ale też, że zwraca włożony w to wysiłek. Profesorka Wileczek tłumaczy:

"Oddawać" mogą nowe spodnie, bluza, ale też kebab czy utwór muzyczny.

Ekspertka podpowiada, że słowo "oddaje" można kojarzyć z "siadło" lub "weszło".

Oceń ten artykuł 0 0