Co zużywa najwięcej energii w domu?
W dobie szybko rosnących opłat za energię elektryczną poszukiwanie efektywnych sposobów na zmniejszenie rachunków staje się priorytetem dla wielu osób. Znaczącym krokiem w kierunku oszczędności jest zrozumienie, które urządzenia elektryczne w naszym domu pochłaniają najwięcej prądu. Dzięki temu możemy albo ograniczyć ich użycie, albo - jeżeli mamy takie możliwości - zainwestować w bardziej efektywne energetycznie modele.
Kilka lat temu przeprowadzono badanie, które pozwala zwrócić uwagę na rzeczywiste zużycie prądu przez poszczególne urządzenia. Z rankingu Enerad.pl wyniknęło, że największymi „pożeraczami” prądu są - co nie powinno być zaskoczeniem - kuchenka elektryczna i indukcyjna oraz bojler. Analiza ta dostarcza cennych wskazówek, jak zarządzać domowym budżetem w sposób bardziej świadomy i ekonomiczny.
Jak oszczędzać prąd w domu?
Zrozumienie, które urządzenia elektryczne najbardziej obciążają nasze rachunki za prąd, to pierwszy krok do generowania oszczędności. Następnie, warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych metod na redukcję zużycia energii. Zwróćmy uwagę na nasze nawyki. Ważne jest wyłączanie światła po opuszczeniu pomieszczenia, wymiana czajnika elektrycznego na „tańszą” opcję i gotowanie potrzebnej ilości wody, zastąpienie żarówek energooszczędnymi modelami, pełne załadunki zmywarki i pralki, niewkładanie ciepłych potraw do lodówki oraz upewnienie się, że wszystkie urządzenia są wyłączone, gdy z nich nie korzystamy. Pomocne jest również korzystanie z liczników zużycia energii, które pomogą nam zidentyfikować urządzenia, które „pożerają” najwięcej prądu.
10 urządzeń, które zużywają najwięcej prądu
Wyniki badania przeprowadzonego przez Enerad.pl wskazują na urządzenia, które są „zjadają” najwięcej energii w domu. „W obliczeniach przyjęliśmy najpopularniejszą w Polsce taryfę G11 (..) oraz założenie, że 4-osobowa rodzina korzysta z urządzeń energooszczędnych” - czytamy w opisie rankingu. Oto 10 urządzeń, które zużywają najwięcej prądu w domu:
- Kuchenka elektryczna - 1.480 kWh/rok = 888 zł/rok
- Kuchenka indukcyjna - 1.168 kWh/rok = 700,80 zł/rok
- Bojler elektryczny 120 litrów - 1080 kWh/rok = 648 zł/rok
- Czajnik - 292 kWh/rok = 175,20 zł/rok
- Zmywarki do naczyń - 262 kWh/rok = 157,20 zł/rok
- Lodówka - 252 kWh/rok = 151,20 zł/rok
- Suszarka do ubrań - 235 kWh/rok = 141 zł/rok
- Oświetlenie - 210,24 kWh/rok = 126,14 zł/rok
- Komputer stacjonarny- 189 kWh/rok = 113,40 zł/rok
- Telewizor + kino domowe - 177,67 kWh/rok = 106,60 zł/rok
Średnia cena prądu w 2021 roku wynosiła 60 groszy brutto za 1 kWh.