hity na MAXXa
hity na MAXXa

Czy w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły? Co to oznacza?

Post ścisły obowiązuje jedynie dwa dni w roku. Kiedy dokładnie? Czym jest? Czy w Wielki Piątek trzeba pościć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu - sprawdźcie!

Wielki Piątek 2022. Czy obowiązuje post ścisły?

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota – te dni składają się na Triduum Paschalne, czyli czas, w którym katolicy wspominają mękę i śmierć Chrystusa. W tym roku wypadają kolejno 14, 15 i 16 kwietnia, a Wielkanoc – czyli dzień radości ze zmartwychwstania pańskiego – jest obchodzona 17 kwietnia.

W Wielki Piątek w kościołach wspominana jest męczeńska śmierć Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie są odprawiane msze święte, a wieczorem wierni biorą udział w liturgii Męki Pańskiej.

Czy w Wielki Piątek obowiązuje post?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jest to bowiem jeden z dwóch dni, w których obowiązuje post ścisły: jakościowy i ilościowy. Drugi termin to Środa Popielcowa.

Czym dokładnie jest post ścisły? Według Kodeksu Prawa Kanonicznego to połączenie wspomnianego już postu jakościowego (bez mięsa) oraz ilościowego (trzy posiłki, w tym jeden do syta).

Kogo obowiązuje post ścisły?

Kto powinien przestrzegać postu ścisłego? Zalecenie to obowiązuje wiernych między 18. a 60. rokiem życia. Zwolnienie z tego obowiązku dotyczy osób przewlekle chorych i takich, które nie mogą go przestrzegać z powodów zdrowotnych.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego
– brzmi z kolei fragment Uchwały nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.

Co można jeść w Wielki Piątek?

Tego dnia powinno się zrezygnować z alkoholu i słodyczy, a można spożywać m.in.:

  • ryby,
  • jajka,
  • owoce,
  • warzywa,
  • nabiał itp.

Post ścisły nie obowiązuje w Wielką Sobotę, jednak kapłani zachęcają do unikania potraw mięsnych aż do wielkanocnego śniadania.

Czy znasz znaczenie potraw, które są w koszyczku wielkanocnym? Zobacz, co one symbolizują!
W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć m.in. jajek, baranka oraz wędlin. Jakie znaczenie mają potrawy, które w nim umieszczamy? Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Oceń ten artykuł 0 0