Szef resortu cyfryzacji udzielił wywiadu portalowi "Business Insider", w którym opowiedział m.in. o dalszym kierunku rozwoju mObywatela. Czy Polacy będą mogli załatwić kluczowe dla siebie sprawy bez wychodzenia z domu?
mObywatel ma coraz więcej funkcji
Kilka miesięcy temu mObywatel otrzymał potężną aktualizację, która zmieniła nie tylko wygląd aplikacji, ale i dodała wiele nowych funkcjonalności. Aplikacja umożliwia już m.in. sprawdzenie statusów wystawionych mandatów czy zastrzeżenie numeru PESEL.
Co więcej, od kilku miesięcy mDowód dostępny przez mObywatela ma taką samą ważność, jak zwykły plastikowy dokument. Możemy więc okazać go bez żadnych przeszkód w niemal wszystkich instytucjach, takich jak banki, urzędy czy sądy. mDowodu nie użyjemy jedynie podczas wyjazdu za granicę czy składania wniosku o dowód osobisty.
Minister cyfryzacji ma plany na dalszy rozwój mObywatela
Krzysztof Gawkowski w rozmowie z portalem "Business Insider" nazywa siebie wprost "cyfrowym obywatelem". Minister chciałby, by w trakcie czteroletniej kadencji do rządowej aplikacji wprowadzono możliwość załatwienia istotnych spraw administracyjnych. Polityk wymienia w tym kontekście zdalną rejestrację pojazdu.
Chciałbym, by w Polsce można było załatwiać najważniejsze formalne kwestie związane ze sprawami administracyjnymi, czy z ochroną zdrowia, kilkoma kliknięciami w telefonie. Wyobrażam sobie, że moglibyśmy zacząć od wdrożenia cyfrowej, zdalnej rejestracja samochodu bez potrzeby udawania się do urzędu. Każdy, kto rejestrował samochód, doskonale wie, ile czasu to zajmuje
– powiedział.
Szef resortu chciałby także, by Polacy zapomnieli o umawianiu się na wizyty do lekarza bezpośrednio w przychodni lub – o zgrozo – przez telefon.
Podobnie jest z zapisami na wizytę u lekarza w ramach NFZ. Marzy mi się, żeby do końca czteroletniej kadencji naszego rządu wdrożyć również takie rozwiązania. Jeżeli dziś można przez aplikację bankową szybko zrobić przelew, będąc w restauracji, na spacerze z psem, czy na urodzinach u cioci, to dlaczego nie możemy wykonać innych operacji zdalnie z poziomu telefonu? Tak właśnie powinno działać e-państwo i cyfrowe usługi
– tłumaczy Gawkowski.
Pozostaje więc czekać na to, aż Ministerstwo Cyfryzacji zaproponuje konkretne zmiany w mObywatelu. Nie ulega jednak wątpliwości, że wspomniane funkcjonalności z pewnością ułatwiłyby życie wielu osobom.